خرید ملک در ونکوور کانادا


 محسن صانعی  |   تاریخ بروز رسانی 14 ژانویه 2023


کجای ونکوور خانه بخریم؟ برای وام گرفتن چه شرایطی را باید داشته باشیم؟ چه نکات و قوانینی را رعایت کنیم که به قیمت بهتری بخریم؟

انتخاب منطقه برای خرید خانه در ونکوور مهم است.

خرید ملک در شهر ونکوور یکی از مهیج‌ترین و البته اگر مسیر را درست طی نکنید می‌تواند پیچیده‌ترین کارهایی باشد که در زندگی خود انجام داده‌اید. این که بخواهید در بهترین مناطق ونکوور هم خانه بخرید طبیعی است.

شما قطعا خودتان آگاهی و تجربیات با ارزشی دارید، و من اینجا تمام سعی‌ام را می‌کنم که تمام موارد را در اختیار شما بگذارم تا بتوانم مقداری به دانسته‌های شما اضافه کنم.

بنابراین اینجا توضیحات کامل را به زبان ساده و طبقه بندی شده بیان می‌کنم و توضیحات بیشتر در مورد انواع مختلف ملک را در صفحات اختصاصی خودش باز می‌کنم و توصیه می‌کنم بعد از این مقاله حتما به فراخور نیازتان آن‌ها را مطالعه کنید (راهنمای گام به گام خرید ملک در کانادا ، خرید آپارتمان در ونکوور کانادا و پیش خرید خانه در ونکوور کانادا). 

در ادامه به اتفاق با هم مواردی را مرور می‌کنیم که مطمئن هستم به خرید موفق شما کمک خواهد کرد، مخصوصا پاراگراف آخر و ویدیویی که از تجربه‌های کاری‌ام برای شما گذاشته‌ام را از دست ندهید.

گرفتن وام برای خرید خانه در ونکوور

در سال‌های اخیر قیمت خانه در ونکوور رشد چشمگیری داشته است. مطمئنا بسیاری از افراد برای پرداخت قیمت ملک در ونکوور به دریافت وام نیاز دارند. اولین قدم دریافت پیش تایید (Pre-approval) است. با دریافت پیش تایید متوجه خواهید شد که بانک‌ها دقیقا چه‌ مبلغی را به شما وام می‌دهند.

با مشخص شدن بودجه‌ی دقیق، شما علاوه‌بر تمرکز بر قسمت مشخصی از بازار و صرفه جویی در وقت، قدرت مذاکره شما هم بالاتر می‌رود و می‌توانید به قیمت بهتری خرید کنید. در نتیجه حتما پیش از  شروع جست‌وجو، پیش تایید وام مسکن را دریافت کنید. حتی برای پیش خرید هم نیاز هست که میزان وامی که در آینده به شما تعل ق می‌گیرد را برآورد کنید. 

بانک‌ها برای اعطای پیش تایید به مواردی مانند درآمد، بدهی، تعهدات مالی و مبلغ داون پیمنت شما (Down Payment یا پیش پرداخت) توجه می‌کنند. پیش تایید وام مسکن به صورت کتبی به شما تحویل داده می‌شود و معمولا تا 90 یا 120 روز معتبر است و پس از دریافت آن و تا قبل از انتقال سند باید درآمد و وضعیت مالی خود را حفظ کنید.(در شرایط خاصی بعضی از بانک‌ها به پیش خریدهایی که من می‌شناسم به شما پیش تایید وام با اعتبار چند ساله هم می‌دهند).  
بانک‌ها بخشی (Ratio) از ارزش خانه‌ای که می‌خواهید بخرید (Lending Value) را به شما وام می‌دهند. به همین منظور، پیش از اعطای وام به گزارش ارزشیابی قیمت خانه (Appraisal Report) توجه کرده و متناسب با آن به شما وام می‌دهند.

قطعا بانک‌های مختلف و کارگزارهای مختلف می‌توانند نتیجه‌های متفاوتی برای شما به ارمغان بیاورند، بنابراین از دوستان یا ریلتور مورد اعتمادتان بخواهید کارگزاری را به شما معرفی کند که کارنامه‌ی خوبی دارد. بانک BMO و RBC معمولا با کارگزارها کار نمی‌کنند پیشنهادهای خوبی برای تازه واردین نیز دارند (حتما به آن‌ها سر بزنید).

علاوه بر درصد سود به بازه زمانی قرارداد (term)، ثابت یا متغییر بودن درصد سود بانکی، شرایط فسخ و یا پرداخت زود هنگام، امکان انتقال وام به ملک دیگر و مدارک مورد نیاز برای تمدید قرارداد مواردی هستند که حتما باید بپرسید. (موضوع وام موضوع مفصل و مهمی است و به همین دلیل یک مقاله‌ی اختصاصی برای آن در نظر گرفته‌ایم : گرفتن وام مسکن در کانادا)

شرایط و قوانین خرید خانه در ونکوور کانادا

در این قسمت به ترتیبِ مراحل خرید پیش می‌رویم و در هر قسمت قوانین و شرایط آن را نیز توضیح می‌دهیم. پس از یافتن خانه‌ی مناسب و بازدید از آن، مشاور شما آفر (Offer) خرید را برای مشاور فروشنده می‌فرستد و شرایط و قیمت شما را در آن به فروشنده اعلام می‌کند. سپس فروشنده آفر شما را بررسی کرده و می‌تواند آن را قبول یا رد کند و یا یک کانتر آفر (Counteroffer) برای شما بفرستد و در آن شرایط یا قیمت مورد نظر خود را به شما اعلام کند.

وقتی هر دو طرف شرایط یک دیگر را پذیرفتند مالکیت خانه در روز Closing Day یا همان دفترخانه به شما منتقل می‌شود و معمولا فردای آن روز کلید را تحویل می‌گیرید. البته اغلب اوقات ریزه‌کاری‌هایی دارد که بهتر است آن‌ها را به مشاور خود بسپرید.

اصولا در کنار استفاده از فنون مذاکره با ایجاد ارتباط خوب با مشاور فروشنده و نوشتن نامه‌ای که به فروشنده از میزان علاقه‌ی خانواده شما به آن خانه و تلاش برای نگهداری بهینه‌ی آن بگوید، می‌توانید خانه‌ی مورد نظر خود را به قیمت پایین‌تری خریداری کنید. در ادامه این مطالب را باز می‌کنیم.

دانلود کتاب راهنمای گام به گام خرید خانه در کانادا

پس از آنکه طرفین شرایط هم را پذیرفتند، پس از برآورده شدن تمام شرط‌های داخل قرارداد یا همان Subject removal (موضوع بسیار حساس و مهمی است که در ادامه توضیح می‌دهم) نوبت به پرداخت مبلغ پیش پرداخت یا همان دپازیت (Deposit) که در املاک مسکونی معمولا 5 درصد و در املاک تجاری 10 درصد است می‌رسد (البته این مبلغ در یک حساب امانی (Trust) نزد آژانس املاک تا روز دفترخانه باقی می‌ماند) و بقیه‌ی پول روز دفترخانه از طرف شما یا از طرف بانک به دفترخانه پرداخت می‌شود و دفترخانه پس از کسر هزینه‌ها پول فروشنده را پرداخت می‌کند.

توجه داشته باشید که اگر به هر دلیلی نتوانید خرید خود را نهایی کنید، به احتمال زیاد مبلغ دپازیت را از دست می‌دهید. به عنوان مثال، اگر پس از پرداخت مبلغ دپازیت، نتوانید از بانک وام بگیرید و توانایی خرید ملک مورد نظر را نداشته باشید با دستور دادگاه مبلغ دپازیت به عنوان غرامت به فروشنده داده می‌شود.

در ادامه به شما خواهیم گفت که برای رفع چنین مشکلاتی چه شرط‌هایی (Conditions or Subject Clauses) را به آفر خود اضافه کنید تا ریسک خود را از خرید خانه در ونکوور کاهش دهید. شما می‌توانید آفر خود را مشروط به یک یا همه‌ی موارد زیر کنید:  

 • دریافت تایید وام مسکن Mortgage satisfaction
 • تایید وکیل Lawyer
 • بازرسی از خانه Home inspection
 • خریدار خانه‌ی قبلی خود را بفروشد Selling my home
 • بررسی مدارک و مستندات وضعیت ثبتی Document

در واقع برای خرید خانه در ونکوور به فروشنده می‌گویید که من در صورتی این خانه را می‌خرم که این شرط‌ها محقق شوند (بعنون مثال بانک به من وام بدهد و از نتیجه بازرسی ساختمان راضی باشم). بنابراین اگر هر یک از این دو اتفاق نیفتاد من می‌توانم خانه را نخرم، و قراداد یک طرفه و بدون کسر ضرر و زیان منفسخ می‌شود.

برای برآورده شدن این شرط‌ها یک زمان در قرارداد توافق می‌شود که معمولا بین چند روز تا دو هفته است (Subject removal date)، که در این فاصله خریدار فرصت دارد بررسی‌های نهایی خود را انجام داده و بعنوان مثال از بانک خود نامه‌ Approval بگیرد که خود دو نوع Conditional و Unconditional (مشروط و غیر مشروط) دارد که در مقاله وام این موارد رو بیشتر توضیح داده‌ام. چون ندانستن تفاوت و درک جزییات آن‌ها می‌تواند مشکل ساز شود.

در حال حاضر قانونی به نام Recession period در حمایت خریدار وجود دارد. براساس این قانون برای انواع ملک در ونکوور کانادا خریدار تا سه روز کاری پس از گرفتن تایید نهایی از فروشنده (Accepted offer) بدون هیچ توضیح، سوال یا دلیلی با پرداخت بیست و پنج صدم درصد مبلغ قرارداد آن را یکطرفه فسخ کند. بعنوان مثال برای خانه یک میلیون دلاری، 2500 دلار جریمه پرداخت می‌کند.

دقت کنید که بر اساس قانون، شما باید حتما تمام تلاش خود را برای نهایی کردن خرید و برآورده کردن شرط‌ها انجام دهید. به عنوان مثال اگر به دلیل این که ملک بهتری را یافته‌اید، عمدا شرط دریافت تایید وام مسکن را برآورده نکنید و حقیقت را نگویید، و این موضوع مشخص شود علاوه بر هزینه‌های قانونی و دیپازیت باید ضررهای احتمالی فروشنده را هم بدهید. البته اگر به قیمتی پایین‌تر از آنچه به شما فروخته بود، بفروشد.


فروش ملک در ونکوور کانادا از طریق سایت سرای ونکوور


اگر ملک مسکونی‌ای را می‌خرید یا می‌فروشید، بسیار مهم است که با مفاهیم حقوقی مانند دوره‌ی فسخ قرارداد و حقوق خریدار در این دوره و همچنین چگونگی تاثیر آن بر روی معامله‌ی ملک آشنا شوید. به طور خلاصه در دوره‌ی فسخ rescission period خریداران این حق را دارند که تا 3 روز کاری بعد از گرفتن اکسپتد آفر آن را فسخ کنند.

اگر خریداری تصمیم بگیرد که در این بازه آفر خود را فسخ کند، باید 0.25% مبلغ خرید را به فروشنده بدهد. حتی اگر بندی در قرارداد باشد که خلاف این را بگوید، این مبلغ باید پرداخت گردد. 

این دوره‌ی فسخ یا rescission period فقط برای این املاک مسکونی است:

 • خانه‌ی ویلایی detached house 
 • خانه‌ی نیمه ویلایی semi-detached house 
 • تاون هاوس townhouse 
 • آپارتمانی در یک ساختمان دوبلکس یا یک ساختمان چند واحده multi-unit dwelling 
 • یک استراتای مسکونی که تعریف آن در ماده یک قانون Strata Property Act ذکر شده است
 • خانه‌ی پیش ساخته‌ای که بر روی قطعه زمینی قرار گرفته است
 • یک cooperative interest، همان‌طور که در ماده یک قانون Real Estate Development Marketing Act تعریف شده است، که شامل حق استفاده و یا اشغال یک ملک می‌باشد  

خرید ملک در ونکوور + شرایط و قوانین خرید خانه msvancouver.com

اگر دوره‌ی فسخ home buyer rescission period اعمال شود، در فرم  Contract of Purchase and Sale Residential form (که توسط BCREA تهیه شده است) یک بند گنجانده می‌شود که این موضوع را شفاف می‌کند. در این بند ذکر شده است که دوره‌ی فسخ rescission period قابل حذف نیست. 

یک روز پس از تایید آفر این دوره فسخ (توسط خریدار یا فروشنده) شروع می‌شود و دقیقا قبل از نیمه شب (ساعت 23:59) روز سوم کاری تمام می‌شود. از دوشنبه تا جمعه روزهای کاری هستند. همان‌طور که در قانون Interpretation Act تعریف شده است، آخر هفته‌ها و روزهای تعطیل جزو روزهای کاری به حساب نمی‌آیند.

نکته: rescission period از زمانی شروع می‌شود که هر دو طرف معامله آفر را تایید کنند نه زمانی که سابجکت را remove می‌کنند. این به آن معناست که زمانی که برای برآورده کردن شرط‌هایی مانند بازرسی و دریافت وام تعیین شده باشد، به صورت همزمان با دوره‌ی فسخ rescission period سه روزه شروع می‌شود. 

محاسبه‌ی ضرر و زیانی که خریدار در صورت استفاده از حق فسخ  باید به فروشنده بدهد، و زمانی که این مبلغ باید پرداخت شود. 

آژانس مسکنی که مبلغ دیپازیت نزد او نگه‌داری می‌شود مبلغ rescission amount را به فروشنده می‌دهد و الباقی مبلغ را به خریدار پس می‌دهد. اگر دپازیت پرداخت نشده باشد و یا مبلغ دپازیت برای پرداخت مبلغ rescission fee به فروشنده کافی نباشد، خریدار باید خودش فورا کل مبلغ rescission amount (و یا الباقی آن) را به فروشنده پرداخت کند. 

اگر خریدار از پرداخت این مبلغ خودداری کند، فروشنده برای دریافت مبلغ rescission amount می‌تواند از خریدار شکایت کند.

مشاور شما در این فرم،  زمانی که می توانید از این بند استفاده کنید و مبلغی را که در صورت استفاده باید بپردازید به شما اعلام می کند

شفافیه حق فسخ خریدار

در موارد زیر خریدار در زمان rescission period حق فسخ کردن ندارد: 

 • املاک مسکونی که بر روی زمین‌های اجاره‌ای (leased land) بنا شده است
 • املاکی مسکونی ای که لیزهولدهستند
 • ملک مسکونی که در یک مزایده فروخته شده است
 • ملک مسکونی‌ای که تحت دستور یا نظارت دادگاه فروخته شده است
 • قراردادهایی که ماده 21 قانون Real Estate Development Marketing Act به آن‌ها اعمال می‌شود. (پیش خریدها شامل این قانون نیستند اما همانطور که در صفحه ی نکات کاربردی پیش خرید توضیح دادیم در پیش خرید شما 7 روز حق فسخ بدون ضرر و زیان دارید)

اگر خریدار بخواهد در دوره‌ی rescission period بررسی‌هایی را انجام دهد، باید در آفر خود شرط‌هایی در قرارداد بگذارد که فروشنده را ملزم کند که به او دسترسی بدهد. 

خریدار می‌تواند در هر زمانی و به هر دلیلی در دوره‌ی rescission period قرارداد را فسخ کند. نیازی هم نیست که فروشنده را از دلیل خود آگاه کند. 

برای استفاده از این حق، خریدار باید قبل از پایان دوره‌ی سه روزه‌ی کاری، این موضوع را به صورت کتبی به فروشنده اعلام کند.

برای استفاده از حق فسخ توسط خریدار هیچ فرم مخصوصی وجود ندارد. اما خریدار باید در ایمیلی که برای فروشنده می‌فرستد موارد زیر را بگنجاند: 

 • آدرس، کد PID، و یا توضیحات ملک
 • نام و امضای خریداران
 • نام فروشندگان
 • تاریخ

همان‌طور که در قرارداد تعیین شده است، اخطار کتبی را می‌توان از یکی از روش‌های زیر به فروشنده یا نماینده فروشنده ارسال کرد:
از طریق پست، فکس یا ایمیل (با فعال بودن گزینه‌ی email read receipt)

عضویت در خبرنامه سرای ونکوور

آیا امکان خرید ملک در کانادا برای خارجی ها وجود دارد؟

در قوانین خرید ملک در ونکوور کانادا افرادی که اقامت دایم یا شهروندی کانادا ندارند، اجازه خرید املاک مسکونی تا پایان سال 2025 را ندارند (به استثنا کسی که همسرش اقامت دارد ولی خودش نه، بعضی از دانشجویان و برخی از کسانی که اجازه کار دارند (جزییات را در شماره 11 مجله‌ می‌توانید بخوانید)).

البته افرادی که استثنا هستند همچنان باید 20% مالیات بیشتر را پرداخت کنند و به همین دلیل معمولا اشخاصی که با ویزای دانشجویی یا کار ساکن کانادا هستند و یکی از انواع ملک در کانادا را می‌خواهند بخرند، عموما از گزینه‌ی پیش خرید استفاده می‌کنند، چراکه:

 • از ارزش پول خود در برابر تورم قیمت خانه در کانادا دفاع می‌کنند
 • قانون ممنوعیت خرید شامل حالشان نمی‌شود
 • از پرداخت مالیات 20 درصدی اضافه در امان هستند
 • زمان کافی دارند که به اقامت برسند و از مزایای گرفتن وام برای تازه واردین هم استفاده کنند

شاید کمتر جایی شنیده باشید چرا که این افراد اجازه سرمایه‌گذاری و خرید املاک اداری و تجاری در ونکوور را دارند بلکه از پرداخت 20 درصد مالیات اضافه نیز معاف هستند. منتها من به عنوان کسی که هم املاک تجاری و هم مسکونی کار می‌کند می‌توانم بگویم که سرمایه‌گذاری درست املاک تجاری به نسبت املاک مسکونی نیازمند دقت و پیگیری به مراتب بیشتری است. 

در نظر داشته باشید که اعطای وام مسکن به خارجی‌ها نیز امکان پذیر است. اما معمولا تعداد کمی از بانک‌ها و با شرایط خاصی این خدمات را ارایه می‌دهند و معمولا این افراد باید داون پیمنت (پیش پرداخت) بیشتری بپردازند. اما خوشبختانه وام دهنده‌ها با کمی سود بیشتر به افراد خارجی نیز وام می‌دهند.

نکات مهم خرید خانه در ونکوور

فقط به خود خانه تمرکز نکنید بلکه به کل آن محله توجه کنید. اگر شما همراه با مشاور املاک برای خرید می‌روید، وظیفه‌ی رانندگی را به مشاور بسپارید. شما باید به جای این که بر روی گردش به چپ و پیدا کردن جای پارک تمرکز کنید، به فضای محله دقت کنید.

اگر یک خانه‌ را در یک محله که به آن مسلط نیستید انتخاب کردید از عابرین و رهگذران بپرسید: اگر از شما بپرسند دو ویژگی مثبت این محل چیست، چه می‌گویید؟ و بعد همین سوال را راجع به نقطه ضعف آن بپرسید.

پس از بازدید در کوچه قدم بزنید و منطقه را در ساعت‌های مختلف روز و هفته بررسی کنید. مدارس، پارک‌ها و فروشگاه‌ها، کافه‌ها و رستوران‌های منطقه را بیابید و فاصله‌ی آن‌ها تا خانه را مشخص کنید.

هنگامی که خورشید در حال تابیدن است همه چیز خوب به نظر می‌رسد. شما باید وضعیت خانه و محله را در ساعات مختلف شبانه‌روز بررسی کرده و حس خود در این مکان‌ها را در زمان‌های مختلف ارزیابی کنید.

معایب منطقه را شناسایی کنید. تمام مناطق معایب خاص خود را دارد. آیا می‌خواهید خانه‌ای نزدیک مترو یا اسکای ترین sky train خریداری کنید؟ در این صورت باید آن منطقه را در زمان شلوغی، وقتی که قطارهای زیادی از آنجا عبور می‌کنند، بررسی کنید.

آیا می‌خواهید خانه‌ای در نزدیکی یک جاذبه‌ی توریستی خریداری کنید؟ حتما در زمانی که توریست‌های زیادی زیاد در آنجا هستند به بررسی آن منطقه بپردازید. یا اگر نزدیک خیابان با سربالایی یا All way هستید شب‌ها صدای بیشتری خواهید داشت و اگر نزدیک اتوبان یا خیابان اصلی هستید روزهای بارانی که در ونکوور کم نیستند، صدای لاستیک ماشین‌ها چند برابر خواهد شد.

محبوب‌ترین سایت خرید خانه در کانادا سایت realtor.ca و Rew.ca می‌باشد. اطلاعات اکثر خانه‌های فروشی را می‌توان در این سایت‌ها مشاهده کرد. اما لطفا هنگام جست‌وجو در اینترنت چشمانتان را بر روی واقعیت نبندید. تصاویر معمولا گویای وضعیت واقعی خانه نیستند. زیرا این احتمال وجود دارد که ویرایش‌هایی بر روی آن‌ها انجام شده باشد.

نکته: پیشنهاد می‌کنم خانه‌هایی که عکس ندارند یا عکاسی خوبی نشده‌اند را دست کم نگیرید بعضی وقت‌ها در این خانه‌ها فرصت‌های طلایی نهفته است چرا که این خانه‌ها معمولا توجه کمتری می‌گیرند و مشاور شما می‌تواند به قیمت بهتری آن را برای شما بخرد.

اگر شرایط بازار عادی باشد، قیمت ملک در ونکوور کانادا در فصل‌های مختلف با هم متفاوت است. به طور کلی در اواخر تابستان و زمستان تقاضا برای خرید ملک در ونکوور کاهش می‌یابد. در نتیجه قیمت خانه در ونکوور نیز کم می‌شود. بنابراین، اگر خانه‌ی خود را در این بازه‌های زمانی خریداری کنید، پول کمتری بابت آن می‌پردازید.

توجه داشته باشید که در زمان خرید تاون هاوس هم باید مانند کاندو، مدارک (Strata Documents) را کامل خواند و هم باید علاوه بر توجه به شرایط داخلی خانه به کل فضای مجتمع و محیط اطراف آن توجه کرد. چرا که شما با خرید تاون هاوس‌های قدیمی احتمالا درگیر هزینه‌های نگهداری بیشتری به نسبت کاندو خواهید شد ولی شانس این را هم دارید که یک شرکت سازنده به مجتمع شما پیشنهاد خرید خوبی بدهد و اینجا است که محیط اطراف اهمیت دو چندانی پیدا می‌کند.


برای خرید و اجاره ملک در ونکوور به مجله سرای ونکوور مراجعه کنید.


بهترین مناطق ونکوور برای خرید انواع ملک

انتخاب منطقه‌ی مناسب دقیقا به اندازه‌ی انتخاب خانه اهمیت فراوانی دارد. اما معرفی یک محله‌ی خاص به عنوان بهترین منطقه کار صحیحی نیست. زیرا خواسته‌ها، نیازها و سبک زندگی افراد با هم تفاوت دارد.

اگرچه از دید سرمایه گذاری محله‌هایی که در دوره تورمی قبلی رشد بیشتری کرده‌اند احتمالا الان افت بیشتری هم می‌کنند و جاهایی که رشد کمتری کرده بودند احتمالا در دوره بعدی رشد خوبی خواهند داشت.

یکی از مهم‌ترین عواملی که هنگام انتخاب منطقه باید به آن دقت کنید، توانایی مالی شما، متراژی که لازم دارید و محل کار شما است.

اگر چه قیمت هر فوت مربع از املاکی که در مرکز شهر (Downtown) قرار دارند بیشتر از سایر نواحی است. اما در نظر داشته باشید که معمولا متراژ املاک در بیرون از مرکز شهر بزرگ‌تر است؛ بنابراین شاید در جمع کل بودجه‌ی بیشتری لازم داشته باشید و یا بجای دادن قسط بیشتر پول بنزین بیشتری پرداخت کنید.

البته هنگام انتخاب منطقه به میانگین قیمت توجه نکنید. این رقم از میانگین عددهای بزرگ‌تر و کوچک‌تری به دست آمده است. در نتیجه به راحتی می‌توان در تمام مناطق خانه‌هایی با قیمت کمتر یا بیشتر از میانگین پیدا کرد. 

بهترین موقعیت برای شما منطقه‌ای است که با سبک زندگی شما سازگاری داشته باشد. اگر می‌خواهید خانه‌ای را خریداری کرده و تا مدت زیادی در آن زندگی کنید، به این نکته توجه کنید که سبک زندگی شما در 5، 10 و 20 سال آینده چگونه خواهد بود.

به عنوان مثال، اگر اکنون به کافه یا رستوران می‌روید، آیا چند سال دیگر نیز به این اماکن خواهید رفت؟ اگر به دنبال آرامش هستید، حاشیه‌ی شهر برای شما مناسب‌تر است. در این صورت باید هزینه و زمان رفت و آمد را در نظر بگیرید.

حتما پیش از خرید خانه ونکوور، به فاصله‌ی آن تا محل کار یا مدرسه توجه کنید. تمام گزینه‌های خود را بررسی کرده و منطقه‌ای را انتخاب کنید که از نظر فرهنگی با شما تطابق داشته باشد و نیازها و خواسته‌های شما را برآورده می‌کند.

اطلاع از پیش خریدهای ونکوور

انواع خانه در کانادا

اگر به سایت خرید خانه در کانادا یا همان realtor.ca مراجعه کنید، متوجه خواهید شد که در کانادا انواع مختلفی از ملک وجود دارد. تنوع ملک در ونکوور کانادا بسیار زیاد بوده و درنتیجه می‌توان با هر نوع سلیقه‌ و نیازی خانه‌ی مناسب خود را پیدا کنید. انواع خانه در ونکوور عبارت‌اند از: 

کاندو (condo): تقریبا همان آپارتمان خودمان است و یکی از رایج‌ترین انواع ملک در ونکوور کانادا است. کاندوها ساختمان‌های چند واحده‌ای هستند که به آن‌ها strata corporation یا مجتمع نیز می‌گویند.

افراد با خرید هر واحد صرفا مالک واحد خود می‌شوند و تملک زمین و مشاعات ساختمان (مانند فضای سبز، راهرو و تجهیزات رفاهی ساختمان) بین همه‌ی خریداران تقسیم می‌شود.

کاندوها معمولا اقتصادی‌ترین نوع خانه برای خرید هستند و گزینه‌ای عالی برای خانه اولی‌ها محسوب می‌شوند. مخصوصا اینکه قیمت بعضی از آن‌ها به شکلی است که برخی معافیت‌های مالیاتی نیز شامل حال آن‌ها می‌شود که در مقاله مالیات خرید خانه هم توضیح دادیم هم ماشین حساب محاسبه‌ی این معافیت‌ها را گذاشتیم.

خرید ملک در ونکوور + شرایط و قوانین خرید خانه msvancouver.com

تاون هاوس (Townhouse): تاون هاوس یک قطعه زمین است که در آن تعدادی خانه که دوتا دوتا یا چندتا چندتا به هم چسبیده‌اند قرار گرفته است. هر واحدی مالک خود را دارد و بقیه‌ی فضاها مشاع هستند و مالکیت و هزینه‌ی نگهداری مشاعات ساختمان (مانند فضای سبز، راهرو و تجهیزات رفاهی ساختمان) بین خریداران تقسیم می‌شود.

هر واحد ورودی جداگانه‌ای داشته و از طریق یک یا دو دیوار به واحدهای دیگر چسبیده است اگرچه معمولا همسایه‌ی طبقه پایین و بالا ندارند.

شما برای خرید تاون هاوس‌ها معمولا پول بیشتری به نسبت کاندوها و پول کمتری به نسبت خانه‌های ویلایی پرداخت می‌کنید. این خانه‌ها برای کسانی مناسب است که بودجه کمتری به نسبت خانه‌های ویلایی می‌خواهند بگذارند و درگیر نگهداری نباشند در عین حال که به داشتن حیاط و استقلال اهمیت می‌دهند و به فضا و حریم خصوصی بیشتری نسبت به کاندو نیاز دارند.

خانه‌های ویلایی (Detached Houses): این خانه‌ها هیچ دیوار مشترکی با خانه‌های دیگر ندارند و خریدار، مالک شش دانگ یک زمین و بنای داخل آن می‌شود. مالکین این خانه‌ها مسئول پرداخت تمام هزینه‌های نگهداری و تعمیرات می‌شوند.

اگرچه خانه‌های ویلایی گران‌تر از سایر املاک هستند، اما فضا و حریم خصوصی بیشتر، و حیاطی زیبا که به سلیقه خودتان می‌توانید از آن استفاده کنید در اختیارتان قرار می‌دهد. در ضمن مالکان آزادی عمل بیشتری داشته و می‌توانند به دلخواه خود بخش‌های مختلف خانه را تغییر دهند. اما در سایر انواع خانه‌های شهری شما نیازمند اخذ مجوز از هیات مدیره ساختمان هستید.

خرید ملک در ونکوور + شرایط و قوانین خرید خانه msvancouver.com

Duplex and Triplex: ماهیت این خانه‌ها شبیه تاون هاوس است با این تفاوت که در هر قطعه زمین دو یا سه خانه وجود دارد.

کاتیج (cottage): در بیشتر نواحی کانادا به خانه‌های کوچک‌تر خارج شهر کاتیج می‌گویند. کاتیج معمولا بیشتر از دو اتاق‌خواب، یک آشپزخانه و یک هال ندارد. البته در مناطق غیرشهری مساحت زمین کاتیج مناسب است. اما هرچه به مناطق شهری نزدیک شوید، کاتیج‌ها کوچک‌تر و گران‌تر می‌شوند.

کاتیج‌ها در مناطق سردتر محبوبیت بیشتری دارند. ظاهر کاتیج‌ها معمولا سنتی بوده و مبلمان‌های ساده‌ای در آن‌ها قرار دارد. مصالح اصلی ساخت این خانه‌ها چوب است. سقف، دیوار، و کف خانه از چوب ساخته شده است. اگر می‌خواهید خانه‌ای برای تفریح و سرگرمی در آخر هفته و تعطیلات داشته باشید، خرید کاتیج در ونکوور گزینه مناسبی برای شما است.

مزایا و معایب خرید خانه‌ی ویلایی و کاندو

خرید خانه ویلایی
معایب مزایا
 • قیمت خرید بالاتر
 • تعداد کمتر این خانه‌ها در مناطق مرکزی شهر
 • هزینه‌های نگهداری و بیمه‌ی بیشتر 
 • فضا و حریم خصوصی بیشتر
 • عدم وجود محدودیت درباره‌ی کاربری و ایجاد تغییر در ملک
 • پتانسیل رشد قیمت بالاتر
خرید کاندو
معایب مزایا
 • هزینه‌های شارژ ماهیانه و غیره
 • پتانسیل رشد قیمت پایین‌تر
 • فضای کمتر و داشتن دیوار اشتراکی با همسایه
 • قیمت خرید پایین‌تر
 • هزینه‌های نگهداری و بیمه‌ی کمتر
 • امکانات رفاهی مانند سالن بدنسازی و استخر

نکته: در تمام انواع خانه‌های بالا غیر از هاوس و کاتیج، مالکین تابع تصمیم هیات مدیره بوده و پوشش بیرونی ساختمان که شامل پنجره‌ها هم می‌شود مشاع محسوب می‌گردد. و به تناسب قدرالسهم (Unit entitlement) خود هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند (متراژ یک واحد تقسیم بر جمع کل متراژ تمام واحدها). 

بعنوان مثال اگر واحد شما 1000 اسکوئر فوت باشد و جمع متراژ کل واحدها 100،000 اسکوئر فیت باشد، شما یک درصد هزینه‌ها را پرداخت می‌کنید. برای تبدیل اسکوئر فوت به مترمربع که برای ما ایرانی‌ها راحت‌تر است آن را تقسیم بر 11 کنید (خانه 1000 اسکوئر فیتی حدود 90 مترمربع می‌شود)

کلام آخر: تقریبا تمام افراد اولین خانه‌ای که می‌توانند بخرند تمام نیازهایشان را پوشش نمی‌دهد و بعضی‌ها به این دلیل نمی‌خردند تا زمانی که قدرت خرید بالاتری پیدا کنند اما متاسفانه قیمت‌ها هم بالا می‌رود و باز از هدفشان دور می‌شوند، نگران نباشید خانه‌ی اول سخت‌ترین خرید شما است ولی بعد از مدتی شما با برنامه‌ریزی می‌توانید آن را ارتقا دهید، بنابراین آنچه که در بودجه و امکانات شما می‌گنجد را بخرید که از تورم عقب نمانید، هر زمانی که امکانش فراهم شد آن را بهینه می‌کنید.

یادمان باشد خانه در کنار موضوع مالی و سود و زیان نیست، حس آرامش و امنیت، حس داشتن یک سرپناه و حال خوب است که بیشترین اهمیت را دارد.


در یک مجموعه‌ کتاب چهار جلدی تمام نکات کاربردی و مواردی را که قبل از خرید یا فروش خانه در ونکوور نیاز دارید را یک جا گرد آورده‌ایم، به شکلی که از هر منبع دیگری بی نیاز باشید.

این کتاب‌ها به دو شکل کاغذی و الکترونیکی با عنوان‌های 1.راهنمای خریداران 2.راهنمای فروشندگان 3.چک لیست خریداران و 4.راهنمای مستاجران منتشر شده‌اند و لینک دانلود رایگان همه‌ی این کتاب‌ها و شماره‌های قبلی مجله را می‌توانید با کلیک در اینجا در ایمیل خود دریافت کنید و به منظور به روز نگه داشتن شما شماره‌های جدید نیز به شکل ماهیانه تقدیم‌تان خواهد شد.


آیا به نظر شما با توجه به شرایط کنونی بازار، چه زمانی برای خرید بهتر است؟ و اصولا خرید خانه سرمایه گذاری بهتری است یا آپارتمان؟ خوشحال می‌شویم نظر خود را در پایین همین صفحه با ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید.

امیدوارم که توانسته باشم به دانسته‌های شما اضافه کرده باشم. اگر سوالی در مورد مطالب این صفحه دارید یا نیاز به توضیح بیشتر و اطلاعات و نمودارهای اختصاصی یک محله دارید، می‌توانیم بدون هیچ الزامی، گپ و گفتی داشته باشیم، خوشحال می‌شوم کمکی کنم.

شاد و پیروز باشید

محسن صانعی

(راههای ارتباط با ما) 

خرید کاتیج در ونکوور کانادا
خرید کاتیج در ونکوور کانادا

گذراندن تعطیلات آخر هفته در کاتیج جذاب است. اما در صورتی می‌توانید از خرید کاتیج لذت ببرید که ...

سرمایه گذاری در املاک ونکوور
سرمایه گذاری در املاک ونکوور

سرمایه‌گذاری می‌تواند شما را ثروتمند کند، اما شاید پر ریسک باشد. سرمایه‌گذاری درست به گونه‌ای است که ...

خرید خانه مستقل در ونکوور کانادا (ویلایی)
خرید خانه مستقل در ونکوور کانادا (ویلایی)

خرید خانه جذاب بوده و مستلزم صرف وقت و دقت زیادی می‌باشد. بهترین روش برای خرید این است که ...

خرید آپارتمان در ونکوور کانادا
خرید آپارتمان در ونکوور کانادا

با توجه به اینکه سبک زندگی در آپارتمان با خانه‌ متفاوت است، بهترین استراتژی خرید آپارتمان این است که ...

روند مهاجرت به کانادا پیچیده است. متاسفانه مالکیت خانه یکی از معیارهای مورد قبول اداره‌ی مهاجرت برای تایید درخواست مهاجرت نیست. البته اگر خانه‌ای در کانادا خریده باشید، آن را به عنوان جزئی از دارایی شما در نظر خواهند گرفت. اما به یاد داشته باشید که مالکیت خانه هیچ تاثیری در روند تایید درخواست مهاجرت ندارد. 

همانطور که می‌دانید برای خرید خانه در ونکوور باید مبلغ down payment را پرداخت کنید و الباقی مبلغ را وام بگیرید. حداقل مبلغ down payment در ونکوور برابر 5% از ارزش ملک می‌باشد. البته اگر قیمت خانه از 500,000 دلار بیشتر نباشد. اگر قیمت خانه بیشتر از یک میلیون دلار باشد، باید حداقل 20% از آن را به عنوان down payment پرداخت کنید.

با کسب آگاهی از مراحل خرید خانه می‌توانید بهتر خودتان را برای بزرگ‌ترین معامله‌ی زندگی آماده کنید. به طور کلی، مراحل خرید خانه عبارت‌اند از: 

1. مطمئن شوید که آمادگی لازم برای خرید خانه را دارید.
2. از اعتبار (credit) خود آگاه شوید.
3. پیش تایید وام مسکن (mortgage pre-approval) را دریافت کنید.
4. نیازها و خواسته‌های خود را تعیین کنید.
5. با یک مشاور املاک همکاری کنید.
6. با شرایط بازار مسکن ونکوور آشنا شوید.
7. جست‌وجوی آنلاین را شروع کنید.
8. به وب سایت‌هایی که املاک فروشی را نمایش می‌دهند مراجعه کنید.
9. منطقه‌ای را برای خرید ملک انتخاب کنید
10. از خانه‌های مختلف بازدید کنید.
11. گزینه‌های خود را مشخص کنید.
12. خانه‌ای را انتخاب کرده و پیشنهادی برای خرید آن ارائه دهید.
13. شرایط را برآورده کرده و خانه را خریداری کنید.
14. فرایند خرید را تکمیل کنید.