خرید خانه در ونکوور کانادا


 محسن صانعی  |   تاریخ بروز رسانی 13 جون 2024


کجای ونکوور خانه بخریم؟ شرایط دریافت وام چیست؟ چگونه به قیمت بهتری بخریم؟

انتخاب منطقه برای خرید خانه در ونکوور مهم است.

خرید ملک در شهر ونکوور یکی از مهیج‌ترین و شاید یکی از پیچیده‌ترین کارهایی باشد که در زندگی انجام می‌دهید. قطعا خودتان در زمینه‌ی خرید تجربیات با ارزشی دارید. اما اینجا تمام سعی‌ام را می‌کنم که موارد لازم را به زبان ساده در اختیار شما بگذارم تا بتوانم مقداری به دانسته‌هایتان اضافه کنم. 

اینکه برای خرید خانه در ونکوور کانادا کدام منطقه را انتخاب کنید در کیفیت زندگی و نتیجه‌ی سرمایه گذاری شما اهمیت چشم‌گیری دارد. ملاک‌هایی که باید در نظر بگیریم تا بر اساس شرایط اختصاصی‌مان یک منطقه را انتخاب کنیم در مقاله روش انتخاب بهترین مناطق ونکوور برای زندگی شرح داده‌ام.

در ادامه با هم قدم به قدم تمام موارد ضروری را بطور کامل و چکیده مرور می‌کنیم. این مراحل براساس اتفاقات عملی و به شکلی انتخاب شده‌اند که مطمئن هستم به خرید موفق شما کمک می‌کنند؛ تمام گام‌ها اهمیت دارند، مخصوصا ویدیویی که چند پاراگراف پایین‌تر گذاشته‌ام و پاراگراف آخر که جمع بندی کرده‌ام. توصیه می‌کنم بعد از این مقاله براساس نیازتان یکی از این سه مقاله را مطالعه کنید (راهنمای گام به گام خرید ملک در کانادا ، خرید آپارتمان در ونکوور کانادا و پیش خرید خانه در ونکوور کانادا). 

گرفتن وام برای خرید خانه در ونکوور

در سال‌های اخیر قیمت خانه در ونکوور رشد چشم‌گیری داشته است. اکثر افراد برای پرداخت بخشی از قیمت ملک در ونکوور به وام نیاز دارند. اولین قدم دریافت پیش تایید (Pre-approval) است. در این مرحله بانک‌ها مبلغ وام را مشخص می‌کنند. 

با تعیین مبلغ وام، در وقتتان صرفه جویی می‌شود. زیرا می‌دانید باید کجای بازار تمرکز کنید. در ضمن با داشتن نامه Pre-approval قدرت مذاکره‌تان بالاتر می‌رود و می‌توانید به قیمت بهتری بخرید. حتی برای پیش خرید هم باید میزان وامی که در آینده به شما تعلق می‌گیرد را برآورد کنید. 

بانک‌ها برای اعطای پیش تایید به مواردی مانند درآمد، بدهی، تعهدات مالی و مبلغ داون پیمنت شما (Down Payment یا پیش پرداخت) توجه می‌کنند. این برگه معمولا 90 تا 120 روز اعتبار دارد و پس از دریافت آن باید وضعیت مالی خود را تا روز انتقال سند حفظ کنید (در حال حاضر در چند پیش خرید بانک‌ها به خریداران گواهی Pre-approval با اعتبار چند ساله هم می‌دهند).

مبلغ وام مسکن برابر بخشی از قیمت ملک است. به همین دلیل بانک‌ها پیش از اعطای وام، قیمت خانه ونکوور را ارزیابی می‌کنند و متناسب با آن به شما وام می‌دهند. 

قطعا شرایط وامی که می‌گیرید بر آینده‌ی مالی شما تاثیر گذار است. بنابراین از دوستان یا ریلتور مورد اعتمادتان بخواهید بانک یا کارگزار معتبری به شما معرفی کنند. بانک‌های BMO و RBC معمولا با کارگزارها کار نمی‌کنند؛ اما پیشنهادهای خوبی برای تازه واردین دارند. پس حتما به آن‌ها سر بزنید.

علاوه بر موارد مهمی مانند درصد سود، ثابت یا متغییر بودن آن، دوره‌ی قرارداد (term)، شرایط فسخ، امکان پرداخت زود هنگام، امکان انتقال وام به ملک دیگر و مدارک مورد نیاز برای تمدید قرارداد آشنا شوید. (موضوع وام مفصل و مهم است. به همین دلیل یک مقاله‌ی اختصاصی برای آن در نظر گرفته‌ام : گرفتن وام مسکن در کانادا)

شرایط و قوانین خرید خانه در ونکوور کانادا

در این قسمت به ترتیبِ که پیش می‌رویم در هر مرحله قوانین و شرایط آن را توضیح می‌دهم. 

پس از جست‌وجو، بازدید و انتخاب خانه، مشاور املاک شرایط و قیمت شما را در آفر (Offer)  می‌نویسد و آن را برای مشاور فروشنده می‌فرستد. سپس فروشنده آفر شما را بررسی می‌کند و می‌تواند آن را قبول یا رد کند. البته فروشنده می‌تواند شرایط یا قیمت جدید مورد نظر خود را از طریق یک کانتر آفر (Counteroffer) برایتان بفرستد.

پس از انجام توافقات، مالکیت خانه در روز Closing Day یا همان روز دفترخانه به شما منتقل می‌شود و معمولا روز بعد کلید را تحویل می‌گیرید. مدیریت این پروسه، انجام تکالیف قانونی و استفاده از تکنیک‌های مذاکره و چانه زنی مناسب جزو وظایف مشاور شما است.

ایجاد ارتباط خوب با فروشنده، مشاور فروشنده و مستاجر احتمالی نه تنها در قیمت خرید خانه در ونکوور تاثیر می‌گذارد بلکه در ادامه مسیر حتی بعد از انتقال اسناد نیز اهمیت چشمگیر دارد.

همچنین می‌توانید در یک نامه، علاقه‌ی خانواده‌ی خود به خانه و تلاش برای نگهداری بهینه‌ی آن را به فروشنده توضیح دهید. در ادامه این مطالب را باز می‌کنم.

کارگاه آموزشی خرید خانه در ونکوور

پس از توافق و برآورده شدن شرط‌های داخل قرارداد (یا همان Subject removal) نوبت به پرداخت مبلغ بیعانه یا همان دپازیت (Deposit) می‌رسد. این مبلغ معمولا برای املاک مسکونی 5% و برای املاک تجاری 10% است. این مبلغ در یک حساب امانی نزد آژانس املاک باقی می‌ماند و در روز انتقال سند به حساب دفترخانه منتقل می‌شود. بقیه‌ی مبلغ خرید از طرف شما یا بانک به دفترخانه پرداخت می‌شود و دفترخانه پس از کسر هزینه‌ها سهم فروشنده را می‌دهد.

اگر به هر دلیلی نتوانید خرید خانه ونکوور را نهایی کنید، احتمالا مبلغ دپازیت را از دست می‌دهید. به عنوان مثال، اگر دپازیت را بپردازید اما نتوانید وام بگیرید، ممکن است این مبلغ به عنوان غرامت به فروشنده داده شود.

البته برای کاهش ریسک خود از خرید خانه در ونکوور می‌توانید شرط‌های زیر (Conditions or Subject Clauses) را به آفر خود اضافه کنید:

 • دریافت تایید وام مسکن Mortgage satisfaction
 • تایید وکیل Lawyer
 • بازرسی از خانه Home inspection
 • خریدار خانه‌ی قبلی خود را بفروشد Selling my home
 • بررسی مدارک و مستندات وضعیت ثبتی Document

در واقع به فروشنده می‌گویید در صورتی خرید خانه در ونکوور را نهایی می‌کنم که این شرط‌ها محقق شوند. بنابراین اگر یکی از شرط‌ها برآورده نشود (یعنی مثلا اگر نتوانید وام بگیرید یا از گزارش بازرسی خانه راضی نباشید)، می‌توانید بدون پرداخت غرامت، قراداد را یک طرفه فسخ کنید.

برای برآورده شدن این شرط‌ها مهلتی بین چند روز تا دو هفته تعیین می‌شود (Subject removal date). در این فاصله خریدار فرصت دارد بررسی‌های نهایی را انجام دهد و بعنوان مثال نامه‌ی‌ Approval را از بانک بگیرد. این نامه به دو صورت Conditional و Unconditional (مشروط و غیر مشروط) صادر می‌شود. ندانستن تفاوت این دو مشکل‌ساز است. پس حتما برای آشنایی با آن‌ها به مقاله‌ی وام مراجعه کنید.

نکته: هرچه تعداد شرط‌هایی که می‌گذارید بیشتر باشد، آفر شما ضعیف‌تر می‌شود.

نکته: طبق قانون، شما باید تمام تلاش خود را برای برآورده کردن شرط‌ها انجام دهید. به عنوان مثال، فرض کنیم آفرتان تایید شده است، اما ملک بهتری یافته‌اید. حال اگر مشخص شود که تمام تلاش خود را برای برآورده کردن شرط‌ها انجام نداده‌اید، باید هزینه‌های قانونی و دیپازیت را پرداخت کنید. حتی شاید ضررهای احتمالی فروشنده از شما دریافت شود؛ البته اگر فروشنده خانه را به قیمتی پایین‌تر از آنچه به شما فروخته بود، بفروشد.

در حال حاضر قانون Recession period نیز از خریدار املاک مسکونی حمایت می‌کند. طبق این قانون خریدار می‌تواند تا سه روز کاری پس از تایید آفر، بدون هیچ توضیحی، قرارداد خرید انواع ملک در ونکوور کانادا را فسخ کند. خریدار باید در مهلت مقرر، فسخ قرارداد را به صورت کتبی به فروشنده اعلام کند. البته باید بیست و پنج صدم درصد از مبلغ قرارداد را پرداخت کند. بعنوان مثال اگر قیمت خانه یک میلیون دلار باشد، برای فسخ قرارداد باید 2500 دلار جریمه بدهد.

دانلود کتاب راهنمای گام به گام خرید خانه در کانادا


فروش ملک در ونکوور کانادا از طریق سایت سرای ونکوور


خرید ملک در ونکوور + شرایط و قوانین خرید خانه msvancouver.com

در فرم Contract of Purchase and Sale Residential form که توسط BCREA تهیه شده است، یک بند وجود دارد که طبق آن دوره‌ی فسخ rescission period قابل حذف نیست.

مهلت فسخ خریدار یک روز پس از تایید آفر شروع می‌شود و دقیقا قبل از نیمه شب روز سوم کاری (ساعت 23:59) تمام می‌شود. از دوشنبه تا جمعه روزهای کاری هستند. طبق قانون آخر هفته‌ها و روزهای تعطیل جزو روزهای کاری به حساب نمی‌آیند.

نکته: مهلت فسخ rescission period پس از تایید آفر شروع می‌شود نه پس از برآورده کردن شرط‌ها. به بیان دیگر، اگر برای برآورده کردن شرط‌هایی مانند بازرسی و دریافت وام مهلتی تعیین شده باشد، به صورت همزمان با مهلت فسخ rescission period نیز شروع می‌شود.

در چنین شرایطی آژانس مسکنی که مبلغ دپازیت را دریافت کرده است، 0.25% از مبلغ خرید را به فروشنده می‌دهد و الباقی دپازیت را به خریدار پس می‌دهد. اگر دپازیت پرداخت نشده باشد یا کافی نباشد، خریدار باید فورا کل مبلغ  rescission amount یا الباقی آن را به فروشنده بدهد. 

مشاور شما در این فرم، زمانی که می‌توانید از این بند استفاده کنید و مبلغی را که در صورت استفاده باید بپردازید به شما اعلام می‌کند. برای دیدن این فرم بر روی عکس زیر کلیک کنید.

شفافیه حق فسخ خریدار

در موارد زیر خریدار خانه در ونکوور کانادا حتی در مهلت rescission period حق فسخ ندارد: 

 • املاک مسکونی‌ای که بر روی زمین‌های اجاره‌ای (leased land) بنا شده است.
 • املاک مسکونی‌ای که لیزهولد هستند.
 • ملک مسکونی‌ای که در یک مزایده فروخته شده است.
 • ملک مسکونی‌ای که تحت دستور یا نظارت دادگاه فروخته شده است.
 • قراردادهایی که ماده 21 قانون Real Estate Development Marketing Act به آن‌ها اعمال می‌شود. (پیش خریدها شامل این قانون سه روزه نیستند اما همان‌طور که در صفحه‌ی نکات کاربردی پیش خرید توضیح دادم در پیش خرید شما 7 روز حق فسخ بدون ضرر و زیان دارید).

اگر خریداران خانه های ونکوور کانادا بخواهند در دوره‌ی rescission period یا قبل از Subject removal بررسی‌هایی مانند بازرسی خانه یا ارزیابی بانک را انجام دهند، باید در آفر خود بندهایی بگذارند که فروشندگان را ملزم کند به آن‌ها دسترسی بدهند. 

برای فسخ قرارداد در این مهلت سه روزه هیچ فرم مخصوصی وجود ندارد. خریدار کافی است که در ایمیلی که برای فروشنده می‌فرستد موارد زیر را بنویسد:

 • آدرس، کد PID، و توضیحات ملک
 • نام و امضای خریداران
 • نام فروشندگان
 • تاریخ فسخ قرارداد

همان‌طور که در قرارداد تعیین شده است، اعلامیه‌ی کتبی فسخ قرارداد را می‌توان به فروشنده یا نماینده‌ی او ارسال کرد. برای این کار می‌توان از پست، فکس یا ایمیل (با فعال بودن گزینه‌ی email read receipt) استفاده کرد.

عضویت در خبرنامه سرای ونکوور

آیا امکان خرید ملک در کانادا برای خارجی ها وجود دارد؟

براساس جدیدترین قوانین خرید ملک در ونکوور کانادا افرادی که اقامت دایم یا شهروندی کانادا ندارند بجز چند استثنا نمی‌توانند تا پایان سال 2025 خانه بخرند. البته کسی که همسرش اقامت دارد ولی خودش نه، برخی دانشجویان و برخی از افرادی که اجازه کار دارند، استثنا هستند (جزییات را در شماره 11 مجله‌ بخوانید).

این افراد استثنا همچنان باید 20% مالیات اضافه را پرداخت کنند. به همین دلیل معمولا کسانی که ویزای دانشجویی یا کاری دارند و می‌خواهند یکی از انواع ملک در کانادا را بخرند، معمولا پیش خرید می‌کنند، زیرا:

 • از ارزش پول خود در برابر تورم قیمت خانه در کانادا دفاع می‌کنند.
 • قانون ممنوعیت خرید شامل حالشان نمی‌شود.
 • از پرداخت مالیات 20 درصدی اضافه در امان هستند.
 • زمان کافی برای دریافت اقامت دارند تا بتوانند از مزایای وام تازه واردین هم استفاده کنند.

شاید کمتر جایی شنیده باشید که تمام غیر کانادایی‌ها اجازه سرمایه‌گذاری و خرید املاک اداری و تجاری در ونکوور را دارند و از پرداخت 20 درصد مالیات اضافه معاف هستند. و این فرصت خوبیست که این افراد بدون محدودیت و پرداخت هزینه‌های اضافی سرمایه‌گذاری کنند.

نکته: به خارجی‌ها نیز وام مسکن داده می‌شود. اما معمولا تعداد کمی از بانک‌ها این خدمات را ارایه می‌دهند و شرایط خاصی دارند. معمولا این افراد برای خرید خانه در ونکوور کانادا باید داون پیمنت (پیش پرداخت) بیشتری بپردازند. اما خوشبختانه وام دهنده‌ها با کمی سود بیشتر به افراد خارجی نیز وام می‌دهند.

نکات مهم خرید خانه در ونکوور

به جز خانه، محله را نیز بررسی کنید. اگر همراه مشاور به بازدید می‌روید، بگذارید او رانندگی کند. شما باید به جای تمرکز روی رانندگی، به فضای محله دقت کنید.

اگر در محله‌ای که نمی‌شناسید خانه‌ای را انتخاب کردید، از ساکنان بخواهید دو ویژگی مثبت و دو ویژگی منفی محله را به شما بگویند.

پس از بازدید به کوچه و کوچه‌ی پشتی بروید. در روزها و ساعت‌های مختلف منطقه را بررسی کنید. مدارس، پارک‌ها، فروشگاه‌ها، کافه‌ها و رستوران‌های اطراف را بیابید و فاصله‌ی آن‌ها تا خانه را مشخص کنید.

معایب منطقه را شناسایی کنید. آیا می‌خواهید خانه‌ای نزدیک مترو یا اسکای ترین sky train خریداری کنید؟ در این صورت باید منطقه را در پیک شلوغی، وقتی که قطارهای زیادی از آنجا عبور می‌کنند، بررسی کنید.

آیا می‌خواهید خانه‌ای نزدیک جاذبه‌های توریستی بخرید؟ حتما زمانی منطقه را بررسی کنید که توریست‌های زیادی در آنجا هستند. 

اگر نزدیک خیابان با سربالایی یا All way باشید، شب‌ها صدای بیشتری خواهید داشت. اگر نزدیک اتوبان یا خیابان اصلی باشید، در روزهای بارانی صدای لاستیک ماشین‌ها چند برابر خواهد شد. 

محبوب‌ترین سایت خرید خانه در کانادا realtor.ca و Rew.ca است. اکثر خانه‌های فروشی در این سایت‌ها ثبت شده‌اند. هنگام جست‌وجو در اینترنت تصاویر معمولا وضعیت واقعی خانه را نشان نمی‌دهند.

نکته: برخی از خانه های ونکوور کانادا هیچ عکسی ندارند یا عکس‌های خوبی از آن‌ها گرفته نشده است. این خانه‌ها را دست کم نگیرید. شاید در این خانه‌ها فرصت‌های طلایی‌ای کسب کنید. چرا که این خانه‌ها معمولا توجه کمتری می‌گیرند و می‌توانید آن‌ها را به قیمت بهتری بخرید.

اگر وضعیت بازار عادی باشد، قیمت ملک در ونکوور کانادا در طول سال نوسان می‌کند. به طور کلی در اواخر تابستان و زمستان تقاضا برای خرید ملک در ونکوور کاهش می‌یابد. در نتیجه قیمت خانه در ونکوور نیز کم می‌شود. بنابراین، اگر در این بازه‌های زمانی خرید کنید، پول کمتری بابت خرید ملک می‌دهید.

نکته: در زمان خرید تاون هاوس نیز باید مانند کاندو، مدارک (Strata Documents) را بخوانید. همچنین باید علاوه بر شرایط داخلی خانه، به فضای مجتمع و محیط اطراف توجه کنید. چرا که اگر تاون هاوس قدیمی بخرید، احتمالا هزینه‌ی نگهداری بیشتری به نسبت کاندو قدیمی پرداخت خواهید کرد. اما این شانس را دارید که یک شرکت سازنده به مجتمع شما پیشنهاد خرید خوبی بدهد. اینجاست که اهمیت محیط اطراف دو چندان می‌شود.


برای خرید و اجاره ملک در ونکوور به مجله سرای ونکوور مراجعه کنید.


قیمت خرید خانه در ونکوور کانادا

توجه: همه مبالغ به دلار کانادا است

طبق آمار منتشر شده توسط wowa.ca در 6 جون 2024، متوسط قیمت خانه در ونکوور بزرگ در ماه می برابر 1,348,624 دلار بود. این رقم بیان‌گر افزایش 2.9% نسبت به سال قبل و افزایش 3.5% نسبت به ماه قبل است. البته این آمار مربوط به کل خانه‌ها است و اگر بخواهیم خانه‌ها را تفکیک کنیم، متوسط قیمت خانه‌های فروخته شده در ماه می برای خانه‌های دیتچد، خانه‌های اتچد و آپارتمان به ترتیب برابر 2,225,682 دلار، 1,252,755 دلار و 831,545 دلار بود. این رقم ها به ترتیب بیان‌گر افزایش 2%، کاهش 1.4%، و افزایش 2.6% نسبت به اپریل 2024 است. البته این هزینه‌ها نسبت به سال گذشته به ترتیب با افزایش 2.9%، 1.2%، و 1% همراه بوده است. 

در می 2024، قیمت معیار (Benchmark price) برای یک خانه در مترو ونکوور برابر 1,212,000 بود که بیان‌گر افزایش 0.5% نسبت به ماه قبل و افزایش 2.3% نسبت به سال قبل است. قیمت معیار یک خانه‌ی ویلایی نسبت به سال گذشته 5.9% و نسبت به ماه قبل 1.3% افزایش یافت و به 2,026,600 (در می 2024) رسید. قیمت معیار یک خانه‌ی اتچد در می 2024 برابر 1,145,500 دلار بود. این قیمت نسبت به سال قبل 5.2% و نسبت به ماه قبل 0.9% افزایش یافته است. قیمت معیار یک آپارتمان نیز نسبت به سال قبل 2.2% و نسبت به ماه قبل 0.3% افزایش یافت و به 776,200 دلار رسید. 

لطفا در نظر داشته باشید که این آمارها همواره در حال تغییر است. از طرف دیگر این آمار و ارقام مربوط به کل ونکوور بزرگ است. قیمت خانه در مناطق مختلف ونکوور متفاوت است. توجه داشته باشید که همیشه خرید با مبلغ کمتر از متوسط قیمت‌ها امکان‌پذیر است و اگر مسیر خرید را درست طی کنید، شاید فرصت‌های خوبی نصیبتان شود. در ضمن همکاری با یک مشاور املاک خبره و آشنا به اصول مذاکره نیز در فرایند خرید ملک به کمکتان می‌آید. 

بهترین مناطق ونکوور برای خرید انواع ملک

انتخاب منطقه مانند انتخاب خانه اهمیت زیادی دارد. اما معرفی یک محله‌ی خاص به عنوان بهترین منطقه کار صحیحی نیست. زیرا خواسته‌ها، نیازها و سبک زندگی افراد با هم متفاوت است. 

البته محله‌هایی که قبلا به دلیل تورم رشد بیشتری کرده‌اند، احتمالا الان افت بیشتری دارند. یعنی جاهایی که کمتر رشد کرده بودند، در تورم بعدی رشد خوبی خواهند داشت و مناطقی که هنوز قیمت‌شان با قدرت خرید مردم هماهنگ است شانس رشد قیمت بیشتری دارند.

اگر چه قیمت هر فوت مربع از املاک مرکز شهر (Downtown) بیشتر از سایر نواحی است. اما معمولا املاک بیرون از مرکز شهر بزرگ‌تر هستند؛ بنابراین اگر بیرون از مرکز شهر بخرید، شاید بودجه‌ی بیشتری لازم داشته باشید. شاید هم بجای قسط بیشتر، پول بنزین بیشتری پرداخت کنید.

نکته: هنگام انتخاب منطقه خیلی به میانگین قیمت توجه نکنید چراکه از میانگین عددهای متنوعی به دست آمده است. پس به راحتی می‌توان در تمام مناطق خانه‌هایی با قیمت کمتر یا بیشتر از میانگین پیدا کرد. 

بهترین محله جاییست که با سبک زندگی‌تان در حال حاضر و چند سال آینده سازگار است.

اطلاع از پیش خریدهای ونکوور

انواع خانه در کانادا

معمولا کسانی که در کانادا زندگی می کنند می‌توانند این بخش را نخوانند و فقط به جدول انتهای این قسمت بروند.

اگر به سایت خرید خانه در کانادا یا همان realtor.ca مراجعه کنید، متوجه می‌شوید که در کانادا انواع مختلف ملک وجود دارد. پس می‌توانید در ونکوور با هر سلیقه‌ و نیازی خانه‌ی مناسب خود را پیدا کنید. به این نکته توجه داشته باشید که قیمت خانه در ونکوور کانادا علاوه بر متراژ به وضعیت بازار، موقعیت و نوع ملک بستگی دارد. انواع خانه در ونکوور عبارت‌اند از:

کاندو (condo): تقریبا همان آپارتمان خودمان است و یکی از رایج‌ترین انواع ملک در ونکوور کانادا است. کاندوها ساختمان‌های چند واحده‌ای هستند که به آن‌ها strata یا مجتمع نیز می‌گویند. 

با خرید هر واحد صرفا مالک واحد خود می‌شوید و تملک زمین و مشاعات ساختمان بین همه‌ی خریداران تقسیم می‌شود.

کاندوها گزینه‌ی مناسبی برای خانه اولی‌ها هستند. زیرا معمولا ارزان‌ترین خانه برای خرید در ونکوور هستند. قیمت بعضی از آن‌ها به شکلی است که مشمول برخی معافیت‌های مالیاتی می‌شوند. برای اطلاعات بیشتر و محاسبه‌ی معافیت مالیاتی با استفاده از ماشین حسابی که در‌ آن گذاشته‌ایم، به مقاله مالیات خرید خانه مراجعه کنید.

خرید ملک در ونکوور + شرایط و قوانین خرید خانه msvancouver.com

خانه‌های ویلایی (Detached Houses): این خانه‌ها هیچ دیوار مشترکی با خانه‌های دیگر ندارند و خریدار، مالک شش دانگ عرصه و اعیان می‌شود. 

خانه‌های ویلایی گران‌تر از سایر املاک هستند. اما حیاط زیبایی دارند و فضا و حریم خصوصی بیشتری به خریدار می‌دهند. در ضمن مالکان آزادی عمل بیشتری دارند و می‌توانند به دلخواه خود بخش‌های مختلف ملک را تغییر دهند. اما در سایر انواع خانه‌های شهری، مالکان برای ایجاد تغییرات باید از هیئت مدیره مجوز بگیرند.

مزایا و معایب خرید خانه‌ی ویلایی و کاندو

خرید خانه ویلایی
معایب مزایا
 • قیمت خرید بالاتر
 • تعداد کمتر این خانه‌ها در مناطق مرکزی شهر
 • هزینه‌های نگهداری و بیمه‌ی بیشتر 
 • فضا و حریم خصوصی بیشتر
 • عدم وجود محدودیت درباره‌ی کاربری و ایجاد تغییر در ملک
 • پتانسیل رشد قیمت بالاتر
خرید کاندو
معایب مزایا
 • هزینه‌های شارژ ماهیانه و غیره
 • پتانسیل رشد قیمت پایین‌تر
 • فضای کمتر و داشتن دیوار اشتراکی با همسایه
 • قیمت خرید پایین‌تر
 • هزینه‌های نگهداری و بیمه‌ی کمتر
 • امکانات رفاهی مانند سالن بدنسازی و استخر

تاون هاوس (Townhouse): مجتمعی که در آن هر واحد ورودی جداگانه‌ای دارد و از طریق یک یا دو دیوار به واحدهای دیگر چسبیده است. اگرچه معمولا همسایه‌ی طبقه پایین و بالا ندارند. هر واحد مالک خود را دارد و بقیه‌ی فضاها مشاع هستند. مالکیت و هزینه‌ی نگهداری از مشاعات ساختمان بین مالکان تقسیم می‌شود. 

معمولا قیمت تاون هاوس‌ها نسبت به خانه‌های ویلایی کمتر و نسبت به کاندوها بیشتر است. این خانه‌ها برای کسانی مناسب است که:

 1. می‌خواهند بودجه کمتری نسبت به خانه‌های ویلایی پرداخت کنند.
 2. درگیر نگهداری نباشند.
 3. به داشتن حیاط و استقلال اهمیت می‌دهند. 
 4. فضا و حریم خصوصی بیشتری نسبت به کاندو نیاز دارند.

Duplex and Triplex: این خانه‌ها شبیه تاون هاوس هستند. با این تفاوت که در هر قطعه زمین فقط دو یا سه خانه وجود دارد.

کاتیج (cottage): در بیشتر نواحی کانادا به خانه‌های کوچک خارج شهر کاتیج می‌گویند. کاتیج معمولا دو اتاق‌خواب، یک آشپزخانه و یک هال دارد. البته در مناطق غیرشهری کاتیج‌ها بزرگ‌تر هستند. اما هرچه به مناطق شهری نزدیک شوید، کوچک‌تر و گران‌تر می‌شوند. کاتیج‌ها در مناطق سردتر محبوبیت بیشتری دارند. این خانه‌ها معمولا از چوب ساخته می‌شوند و مبلمان ساده‌ای در آن‌ها قرار دارد. اگر می‌خواهید خانه‌ای برای تفریحات آخر هفته داشته باشید، خرید کاتیج در ونکوور گزینه مناسبی برای شما است. 

خرید ملک در ونکوور + شرایط و قوانین خرید خانه msvancouver.com

در تمام خانه‌های بالا، به جز هاوس و کاتیج، مالکین تابع تصمیم هیات مدیره هستند. در این خانه‌ها حتی پنجره‌ها هم جزو مشاعات ساختمان است و مالکان به تناسب قدرالسهم (Unit entitlement) خود هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند (متراژ یک واحد تقسیم بر جمع کل متراژ تمام واحدها). بعنوان مثال اگر واحد شما 1000 اسکوئر فیت و جمع متراژ کل واحدها 100،000 اسکوئر فیت باشد، شما یک درصد هزینه‌ها را پرداخت می‌کنید (می‌توانید برای راحتی کار و تبدیل سرانگشتی متراژ از اسکوئر فوت به متر مربع آن را به 11 تقسیم کنید، خانه 1000 اسکوئر فیتی حدود 90 مترمربع است).

کلام آخر: معمولا اولین خانه‌ای که تمام افراد می‌خرند، همه‌ی نیازهایشان را پوشش نمی‌دهد. به همین دلیل بعضی افراد صبر می‌کنند که قدرت خریدشان بیشتر شود. اما متاسفانه قیمت خرید خانه در ونکوور کانادا هم بالا می‌رود و باز از هدفشان دور می‌شوند. نگران نباشید. خانه‌ی اول سخت‌ترین خرید شماست. در آینده با برنامه‌ریزی می‌توانید آن را ارتقا دهید. بنابراین اگر می‌خواهید از تورم عقب نمانید، هر خانه‌ای را که به بودجه شما می‌خورد بخرید.

یادمان باشد، خرید خانه را فقط با سود و زیان مالی نسنجیم. حس آرامش و امنیت، داشتن یک سرپناه و حال خوب مهم‌ترین دستاورد است.

آیا به نظر شما با توجه به شرایط کنونی بازار، چه زمانی برای خرید بهتر است؟ و اصولا خرید خانه سرمایه گذاری بهتری است یا آپارتمان؟ خوشحال می‌شویم نظر خود را در پایین همین صفحه با ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید.


امیدوارم که توانسته باشم به دانسته‌های شما اضافه کرده باشم. اگر سوالی در مورد مطالب این صفحه دارید یا نیاز به توضیح بیشتر و اطلاعات و نمودارهای اختصاصی یک محله دارید، می‌توانیم بدون هیچ الزامی، گپ و گفتی داشته باشیم، خوشحال می‌شوم کمکی کنم.

شاد و پیروز باشید

محسن صانعی

(راه‌های ارتباط با ما) 

ارزان ترین خانه ها در کانادا
ارزان ترین خانه ها در کانادا

خانه را گران نخرید. با آگاهی از طرح‌های دولتی و همچنین شناخت انواع مسکن ارزان در کانادا می‌توانید ...