فروش خانه در ونکوور کانادا

چه زمانی و چگونه به بالاترین قیمت بفروشم؟ چه قوانینی را باید بدانم؟ و چه نکاتی را باید رعایت کنم؟


 محسن صانعی  |   تاریخ به روز رسانی 7 مارچ 2023


فروش خانه در ونکوور کانادا

هر خانه‌ای مشخصات اختصاصی خود را دارد. اگر بخواهید خانه‌ی خود را بفروشید، قیمت آن را چطور تعیین می‌کنید؟ از قیمت کم شروع می‌کنید و بعد زیادش می‌کنید یا برعکس؟ چگونه قیمت بهینه را تعیین می‌کنید؟

صفر تا صد فروش خانه در کانادا

مراحل فروش خانه چیست؟ از چه روش‌هایی می‌توانم خانه‌ام را به بالاترین قیمت بفروشم؟ چه قوانین و نکاتی را برای بازار راکد یا پر رونق باید بدانم؟

نه تنها نحوه‌ی قیمت گذاری بلکه جزییات زیادی هستند که بر روی سرعت فروش و سودآوری شما تاثیر دارد! هدف از فروش خانه ویلایی در ونکوور هرچه باشد، از رفتن به یک شهر دیگر تا کوچک کردن یا بزرگ کردن آن، در این مقاله راه‌کارهایی را بر اساس تجربیات عملی و مشاهدات شخصی به شما ارائه می‌دهم تا بتوانید به اهداف خود از فروش ملک برسید.

به همین دلیل تصمیم گرفتم بر اساس تجربه، پاسخ تمام سوالات بالا را بدهم. پس برای گرفتن بهترین نتیجه تا انتهای مقاله با من همراه باشید!

مراحل فروش خانه در ونکوور

آماده‌سازی خانه: بازدید اولیه تاثیر زیادی بر روی تصمیم بازدیدکنندگان دارد. شما هرگز شانس دومی ندارید. پس باید خانه‌ی خود را طوری آماده کنید که بازدیدکنندگان در همان نگاه اول آن را بپسندند. 

نظافت، بازسازی و استیجینگ خانه کار دشواری است. اما نیازی نیست که این اقدامات را به تنهایی انجام دهید. مشاور شما در تمام مراحل آماده‌سازی خانه همراه شما هست و متخصصان مختلف (شامل استیجرها، لوله‌کشان، باغبانان، نظافتچی‌ها و غیره) را به شما معرفی می‌کند تا خانه را برای فروش آماده کنند.

قیمت گذاری: بعنوان مثال خانه‌ی لوکس ده میلیون دلاری را باید 12 م دلار قیمت گذاشت. ولی آپارتمان 700 هزار دلاری را اگر 5 درصد زیر قیمت بگذارید، خریداران رقابت می‌کنند و نهایتا قیمت بیشتری از ارزش واقعی به شما می‌دهند. 

کارگاه آموزشی خرید خانه در ونکوور

البته هر خانه در هر مارکتی مشخصات اختصاصی خود را دارد و مشاور املاک در ونکوور که کارش را بلد باشد با در نظر گرفتن اهداف شما در این قسمت نقش کلیدی خواهد داشت. در نظر داشته باشید که مشاور کاربلد شما را از وضعیت بازدیدها و بازخوردها به روز نگه می‌دارد و در طول مسیر هم شاید لازم باشد تغییراتی به قیمت بدهید.

یکی از مهمترین مراحل فروش خانه در کانادا قیمت گذاری است.

بازاریابی: همان‌طور که در قسمت‌های دیگر مجله تخصصی سرای ونکوور هم اشاره کرده‌ام منظور من از بازاریابی، تبلیغات نیست. بازدید کننده باید ارزشی در خانه‌ی شما ببیند و احساس کند که نیازهایش برطرف می‌شود و بتواند خود را آنجا شاد تصور کند. تصمیم خرید براساس احساسات و توجیه آن با عقل و منطق است. بنابراین اگر تبلیغاتی هم صورت می‌گیرد تمرکز باید روی مزایا باشد نه ویژگی‌ها (بجای اشاره به متراژ بالکن بگوییم: بالکنی که در آن می‌توانید آخر هفته‌ها با دوستان و بستگان خود اوقات خوشی داشته باشید).

نمایش خانه به خریداران: کسانی که قصد خرید ملک در ونکوور را دارند، از خانه‌ی شما بازدید می‌کنند تا با فضا و حس و حال آن آشنا شوند و بر این اساس تصمیم می‌گیرند. اگر لیوان شرابی روی میز می‌گذاریم آن را پر کنیم، روز اپن هاوس توی تلویزیون کارتون پخش کنیم و این فرصت را به والدین بدهیم که با خیال راحت خانه را ببینند و آنجا آرامش را تجربه کنند و هزاران ایده‌ی به ظاهر کوچک دیگر که کنار هم تاثیر چشم گیری در فروش به بالاترین قیمت و زمان خواهند داشت.

یک مشاور املاک خبره و مطمئن کمپین‌های تبلیغاتی خود را به گونه‌ای طراحی می‌کند تا علاوه بر خریداران بالقوه، افراد بسیار زیادی را که حتی هنوز قصد ندارند، به خرید خانه‌ی شما ترغیب کند. در ادامه مواردی مطرح می‌شوند که در واقع بخشی از یک برنامه بازاریابی موفق هستند.

هر هفته در گزارشی که از مشاور خود می‌خواهید علاوه بر تعداد بازدید، و وضعیت بازار از بازخورد خریدارن نیز بپرسید و بر اساس آن شاید لازم باشد مواردی که مانع خرید بازدید کنندگان شده‌اند را رفع کنید. 

شاید خنده دار باشد اما یکی از دوستان من خانه‌اش را چند هفته‌ای نخریدند، با اینکه هم مرتب و تمیز بود و هم قیمت گذاری خوبی انجام داده بودند. در بررسی‌ها به این نتیجه رسیدند که پله‌ی ورودی کمی لق هست و تمام کسانی که وارد خانه می‌شوند از همان ابتدا احساس می‌کنند که خانه در وضعیت خوبی نیست و ممکن است در آینده هزینه‌های نگهداری قابل توجهی داشته باشد. با چند دلار هزینه و زدن چند پیچ مشکل رفع شد و هفته‌ی بعد آن خانه دو پیشنهاد خرید گرفت.

دانلود کتاب راهنمای گام به گام خرید خانه در کانادا

آفر خرید: پس از دریافت آفر، می‌توانید آن را قبول کنید و یا قیمت و شرایط بهتری را به خریدار پیشنهاد دهید. البته اگر کلا با آفر موافق نباشید، می‌توانید آن را رد کنید و یا جوابی ندهید (نکته : به همان روشی که آفر خرید را به شما داده‌اند باید به آن جواب دهید).

اگر خریدار نتواند به گفته‌هایش عمل کند و بخواهد از قرارداد خارج شود، فروشنده هم به دردسر می‌افتد و دوباره فروختن آن خانه سخت می‌شود. به همین علت من در بررسی آفر غیر از قیمت پیشنهادی، شرط‌ها و زمان‌ها، یک ارزیابی از خود خریدار، شغلش و وامش هم می‌کنم.

در تمام موارد بالا سه مهارت هستند که به چشم می‌خورند و باید در زمان انتخاب مشاور به آن‌ها اهمیت ویژه‌ای داد: فنون مذاکره، صداقت و تسلط بر بازار.

بررسی تمام پیشنهادها هنگام فروش خانه ونکوور

فروش خانه دیتچد detached در ونکوور

فروش خانه‌ی ویلایی در ونکوور کانادا اشتراکات زیادی با فروش کاندو دارد؛ اما تفاوت‌هایی هم دارد. از مرحله‌ی آماده سازی گرفته تا مدارکی که در اختیار خریدار قرار می‌دهیم. بعنوان مثال تمرکز بر محوطه سازی در خانه‌ی ویلایی اهمیت دارد اما در کاندو روز و زمانی را برای نشان دادن خانه باید انتخاب کرد که روز سرویس آسانسور یا اسباب کشی همسایه‌ها نباشد. به اتفاق مواردی که برای فروش خانه‌ی ویلایی باید در نظر گرفت را ببینیم.

بعضی افراد به دلایل مختلف به فروش خانه ویلایی خود فکر می‌کنند. شاید این افراد دیگر توانایی پرداخت اقساط ماهیانه را ندارند. شاید بخواهند یک خانه‌ی کوچک‌تر بخرند و از الباقی پول خود برای مقاصد دیگر مانند سرمایه گذاری یا تهیه‌ی ملک برای فرزندان استفاده کنند.

از چه روش هایی می توانم خانه خود را سریعتر و به بالاترین قیمت بفروشم؟

حذف وسایل اضافه و شخصی:‌ همه‌ی ما وسایل اضافه‌ی زیادی داریم که نه تنها فضا را کوچک‌تر نشان می‌دهد، بلکه به بازدیدکنندگان حس داشتن یک خانه‌ی شلوغ را می‌دهد. این افراد می‌خواهند زندگی در خانه‌ی شما را در ذهن خود مجسم کنند. پس هرچه خانه‌ی شما خلوت‌تر باشد، آن‌ها فضا را بزرگ‌تر می‌بینند و خود و لوازمشان را در آنجا راحت‌تر تصور می‌کنند.

شما در زمان اسباب کشی عملا این کار را می‌کنید و وسایل کم مصرف خود را به خانه‌ی جدید نمی‌برید و برخی وسایل را هم تعویض و نو می‌کنید. بنابراین، کمی زودتر این کار را انجام دهید و بیشتر از پولی که روزی بابت آن‌ها داده‌اید به قیمت فروش خانه‌تان اضافه کنید. 
 

پیش از فروش خانه در کانادا، لوازم اضافه را حذف کنید.

نظافت: از اتاق‌های یک هتل سوپر لوکس چه انتظاراتی دارید؟ خانه‌ی شما باید حتی تمیزتر از آن باشد. پس از افزودن خانه به لیست فروش، نباید نظافت خانه را متوقف کنید. زیرا هر لحظه امکان دارد از خانه بازدید شود. بنابراین، هر روز خانه را جوری نگه داری کنید که بتوانید در عرض چند ساعت آماده بازدید کنید.

استیجینگ یا تزئین (staging): استیجینگ به معنی تغییر چیدمان دکوراسیون و زیباسازی تمام فضاها است. یعنی اتاق کار خود را به اتاق خواب تبدیل کنید، تعداد مبلمان را کم و زیاد کنید و یا ترتیب قرارگیری آن‌ها را تغییر دهید، دیوارها را رنگ کنید، محل قرارگیری آباژورها را تغییر دهید و یا برای توالت مهمانان حوله‌های جدیدی خریداری کنید.

شاید تصور کنید استیجینگ خانه به زمان زیادی نیاز دارد. اما این نکته را بدانید که هنر یک طراح داخلی در این است که با استفاده از وسایل خودتان و لوازم ارزان قیمت کارش را طوری انجام دهد که بر روی سرعت و قیمت فروش تاثیر بگذارد.

تعمیر و بازسازی: معمولا ما تعمیرات جزئی را به تاخیر می‌اندازیم. حتما اگر خودتان هم نمی‌توانید از یک نفر بخواهید این موارد را تعمیر کند. با این کار بازدیدکنندگان مطمئن می‌شوند که از خانه به خوبی نگهداری کرده‌اید.

عضویت در خبرنامه سرای ونکوور

شناسایی خریدار ایده‌آل: یک بازاریابی موثر باید بر پایه‌ی پرسونای مخاطب شما باشد. هرچه اطلاعات بیشتری درباره‌ی خریدار ایده‌آل داشته باشید، شانستان برای فروش خانه در بازار رقابتی ملک کانادا بیشتر می‌شود.

به نظر شما چه کسی خانه‌ی شما را خریداری می‌کند؟ مجرد است یا فرزندانی دارد؟ اکنون کجا زندگی می‌کند؟ چه ویژگی‌هایی برای او مهم است؟ 

استفاده از روش‌های گوناگون بازاریابی: استفاده از فقط یک روش بازاریابی برای فروش خانه در ونکوور مناسب نیست؛ ما به قسمت‌های مختلفی از سوشیال مدیا، اینترنت، مجلات کاغذی و الکترونیکی نیاز داریم؛ شاید هم ایونت.

ما به ترکیب روش‌ها و بخش مشخصی از هر روش نیاز داریم، بعنوان مثال برای فروختن خانه‌های ویلایی زیر 3 م دلار، فیسبوک بهتر از اینستاگرام است و احتمالا کسی این خانه را می‌خرد که یک یا دو بچه دارد.

بررسی موتورهای جست‌وجو: کلماتی که در اینترنت سرچ می‌شود نشان دهنده میزان اهمیت و تقاضای آن موضوع در مارکت است و با کمک آن‌ها می‌توان فهمید که روی کدام مزایا بیشتر تاکید کنیم. بر اساس این گزارش‌ها 71% از بازدیدها توسط موبایل است. بنابراین عکس‌ها به گونه‌ای باید باشند که در موبایل خوب دیده شوند.

زیبایی و حضور در اینترنت: 96%  از خریداران اول به صورت آنلاین از خانه‌ها بازدید می‌کنند. کیفیت عکسی که از خانه منتشر می‌کنیم در تعداد بازدید کنندگان آن خانه تاثیر چشم‌گیر دارد. اما مراقب باشیم که اگر عکس‌ها با واقعیت خانه اختلاف چشم‌گیر داشته باشند، نتیجه‌ی خوبی نمی‌گیریم و بازیدکننده کمتری به خرید علاقه‌مند می‌شود.


بیشتر بخوانید: اجاره خانه در ونکوور کانادا


نکات مهم هنگام فروش خانه 

زمان بازدید را محدود نکنید: اگر می‌خواهید پول بیشتری از فروش کسب کنید، نباید زمان بازدید از خانه را محدود کنید. اکثر مردم از ساعت 9 تا 17 روزهای دوشنبه تا جمعه کار می‌کنند. پس احتمالا در ساعت‌های غیرکاری و یا آخر هفته از خانه‌ی شما بازدید می‌کنند.

هنگام بازدید، خانه را ترک کنید: شما می‌توانید در خانه بمانید و خودتان وضعیت خانه را به بازدیدکنندگان توضیح دهید. اما شاید بازدیدکنندگان نتوانند به خوبی خانه‌ی شما را ببینند. پس بهترین کار این است که خانه را ترک کنید و بگذارید خریداران به راحتی خانه‌ی شما را بازدید کنند.

برای فروش سریعتر خانه ونکوور آن را تمییز کنید.

حیاط و بالکن: یکی از دلایلی که کسی خانه ویلایی می‌خرد و نه کاندو، علاقه به استفاده از بالکن و لذت بردن از حیاط است. اگر حیاط شما نیاز به رسیدگی دارد، هرچه زودتر انجام دهید با هزینه‌ی کمتر نتیجه‌ی بهتری می‌گیرید.

بو: ما ایرانی ها به بوی غذاهایی که می‌خوریم عادت داریم و آن را خیلی احساس نمی‌کنیم، اما غیرایرانی‌ها این بو را حس می‌کنند و حتی از بوی خانه می‌توانند بگویند که این خانه مال یک خانواده ایرانی است. اشکالی هم ندارد اما بهتر است مدتی تا حد ممکن هنگام آشپزی هود روشن باشد و لای پنجره را نیز باز بگذارید.

گرم کردن خانه: اگر در فصل سرما قصد فروش خانه را دارید بهتر است آن را غیر از روز بازدید تا جای ممکن گرم نگه ندارید که خانه بوی نم و رطوبت نگیرد. ولی Crawl space را کمی گرم نگه دارید که تعریق نکند.

حیوانات خانگی: اگر می‌خواهید توجه بازدیدکنندگان را در اولین نگاه جلب کنید، همیشه خانه را تمیز کنید و حیوانات خانگی خود را در قفس قرار دهید. البته بهتر است آن‌ها را با خود همراه ببرید.

قوانین خرید و فروش خانه در کانادا

موارد حقوقی معمولا حساس و تابع جزییات است؛ پس توصیه می‌کنم که مطالب این قسمت را صرفا جهت آشنایی مطالعه کنید و برای شرایط اختصاصی حتما با وکیل مشورت کنید. 

اگرچه قراردادهای حقوقی خرید و فروش خانه در ونکوور می‌تواند به هر سه شکل مکتوب، شفاهی و تلویحی باشد. اما توصیه من قطعا نه تنها مکتوب بودن قرارداد است، بلکه تمام مکالمات را بهتر است از طریق ایمیل انجام دهید. اما اگر یک قرارداد شفاهی بین طرفین معامله بسته شود، و یکی از طرفین قرارداد بتواند به هر طریقی ثابت کند که بین آن‌ها قراردادی بسته شده است، قرارداد شفاهی نیز الزام آور می‌شود.

در قراردادهای خرید و فروش باید حتما این 3 مورد قید شده باشد:

  • مشخصات کامل طرفین قرارداد
  • مشخصات کامل موضوع قرارداد
  • قیمت معامله

در قراداد غیر از قیمت و شرط‌ها (Subject)، تاریخ تحویل و تنظیم سند را باید لحاظ کرد. بعنوان مثال فرض کنیم در خانه مستاجر دارید و دو آفر می‌گیرید که یکی از شما می‌خواهد که خانه را بدون مستاجر به شما تحویل بدهد و دیگری چنین شرطی برای شما نمی‌گذارد. بین این دو آفر غیر از بحث ریسک مسئولیت تخلیه مستاجر اختلافی حدود دو تا سه برابر اجاره ماهیانه آن مستاجر نیز وجود دارد. به اتفاق چرایی آن را ببینیم.

یک ماه به مستاجر باید پرداخت کنید و دو ماه نیز به او فرصت بدهید که خانه را تخلیه کند، اگر مستاجر جایی را پیدا کند که زودتر برود خانه‌ی شما یک تا دو ماه خالی می‌ماند، از طرفی اگر مستاجر شما نخواهد خانه را در پایان دو ماه تخلیه کند، شما عملا اجاره یک یا دوماه را به او پرداخت می‌کنید که تخلیه کند تا بتوانید به تعهدات قراردادی خود عمل کنید.

مفاد و شرط‌های قرارداد نیز خود به دو نوع تقسیم می‌شود:

  1. Fundamental: موارد اساسی هستند و نبود آن‌ها کل قرارداد را زیر سوال می‌برد و شخص متضرر می‌تواند قرارداد را فسخ کند.
  2. Non-fundamental:  تعهدات طرفین را تعریف می‌کند و شخص متضرر می‌تواند طرف دیگر را به دادگاه بکشاند.

اطلاع از پیش خریدهای ونکوور

نکته: بر خلاف ایران برای جاری شدن بیع، پرداخت مبلغ دپازیت (Deposit) الزامی نیست.

هرچه قراداد شما شفاف‌تر باشد در آینده زمان و هزینه‌ی خود صرفه جویی کرده‌اید. بنابراین اگر مشکلی در خانه هست حتما آن را به شکل مکتوب در قرارداد اعلام کنید.

یکی از مواردی که در قرارداد ذکر می‌شود، متعلقات خانه است و عملا هرچیزی که در خانه با پیچ یا میخ نصب شده جزو خانه محسوب می‌شود و باید تحویل خریدار شود، اگر موردی هست که ممکن است بعدا تفسیری شود، همان ابتدای کار شفاف کنید.

فروشنده برای محافظت از خود باید اقدامات زیر را انجام دهد: 

  • درخواست ارایه پیش تایید وام از سوی خریدار
  • محدودکردن زمان لازم برای برآورده کردن شرط‌ها 
  • شرط زمان (Time Clause) برای برقراری کل قرارداد

اگر آفر خریدار یا فروشنده از سوی طرف مقابل تایید نشود، شخص پیشنهاد دهنده می‌تواند قبل از فرا رسیدن موعد شرط زمان، درخواست خود را پس بگیرد یا عوض کند.

سایت خرید و فروش خانه در ونکوور

مشاور شما دسترسی به سامانه‌ی MLS را دارد و با ثبت خانه‌ی شما در این سامانه، سایر موتورهای جستجو اطلاعات را از آن برداشت می‌کنند و خود را به روز می‌کنند. اما گروه‌های زیادی در تلگرام، فیس بوک، نکست در و غیره هست که گذاشتن لینک فروش خانه در آن‌ها خوب است. 

یکی از سرویس‌های خوب Collab Center است. شما نیاز دارید که از سایر خانه‌های مشابه که در بازار هستند اطلاع داشته باشید و از آن‌ها بازدید کنید. بنابراین از مشاورتان بخواهید ایمیل شما را در این سامانه تعریف کند که دیگر وقت برای جستجو نگذارید و از طرفی مطمئن شوید که چیزی از قلم نمی‌افتد. 

البته به شما توصیه می‌کنم که در دریای عظیم این وب‌سایت‌ها غرق نشوید و فقط به realtor.ca مراجعه کنید. زیرا تقریبا اطلاعات همه‌ی املاکی که به لیست فروش خانه در کانادا اضافه می‌شوند، در این وب‌سایت قابل مشاهده است.

برای ثبت ملک در وب‌سایت realtor.ca باید از یک مشاور املاک کمک بگیرید. پس اگر می‌خواهید تعداد بازدیدتان افزایش یابد، با ما تماس بگیرید تا اطلاعات خانه‌تان را در این وب‌سایت ثبت کنیم.


اگر تمایل دارید نمودارها و گزارش‌های اختصاصی یک محله‌ی خاص را داشته باشید و یا قیمت واقعی خانه‌ی خود در وضعیت کنونی بازار را بدانید، می‌توانیم بدون هیچ الزامی، گپ و گفتی داشته باشیم، خوشحال می‌شوم کمکی کنم.

امیدوارم همیشه شاد و سلامت باشید

محسن صانعی

(راه‌های ارتباط با ما)

مراحل فروش خانه در کانادا
مراحل فروش خانه در کانادا

اگر می‌خواهید سریع‌تر ملک خود را به قیمت بالاتری بفروشید، با خواندن راهنمای صفر تا صد فروش می‌توانید ...