ونکوور کجاست؟ معرفی کامل شهر ونکوور کانادا

ونکوور چه نوع شهری است؟ آب و هوای آن چطور است؟ وضعیت اقتصاد آن چگونه است؟ 

فانوس ونکوور

برخلاف سایر مناطق کانادا، آب و هوای ونکوور معتدل و مطلوب است. البته به نظر من این فقط یکی از دلایل جذابیت ونکوور است.

ونکوور یکی از مهم‌ترین شهرهای کانادا از نظر سیاست و اقتصاد است. بعلاوه سبک زندگی غرب کانادا افراد زیادی را از کشورها و حتی از سایر شهرهای کانادا به مهاجرت و  زندگی در ونکوور تشویق می‌کند.

در ادامه در کنار معرفی شهر ونکوور کانادا، نقاط قوت، ضعف و ویژگی‌های آن را برایتان توضیح می‌دهم. به شما توصیه می‌کنم که اگر می‌خواهید در این شهر زندگی کنید، حتما بخش‌های تاریخچه، آب و هوا و اهمیت رشد جمعیت ونکوور برای اقتصاد را به دقت بخوانید.

جدول اطلاعات ونکوور

کشور کانادا
استان بریتیش کلمبیا
مساحت خشکی 2,878.92 کیلومتر مربع
بیشترین ارتفاع 1990 متر 
کمترین ارتفاع 0 متر
جمعیت 2021 2,642,825
تخمین جمعیت 2023 2,950,509
رنک جمعیتی دوم
تراکم کیلومترمربع/ 918
رنک تراکم دوم
منطقه زمانی UTC-8:00 (PST)
منطقه زمانی در تابستان UTC-7:00 (PDT)
پیش شماره تلفن 604/778/236/672

ونکوور کجاست

مطمئنا کسانی که هم اکنون در این شهر زندگی می‌کنند، می‌دانند که ونکوور کجاست. اما برخی از خوانندگان این وب سایت، در کانادا زندگی نمی‌کنند و قصد مهاجرت دارند. پس برای اینکه این افراد نیز بدانند شهر ونکوور کجاست، در ادامه توضیحاتی درباره‌ی آن ارائه می‌دهم.

برای معرفی بهتر ونکوور بزرگ از یک مثال استفاده می‌کنم: تهران بزرگ به 22 منطقه تقسیم شده است. اما در ونکوور بزرگ برای تقسیم بندی مناطق بجای کلمه‌ی منطقه از کلمه‌ی شهر استفاده شده است. از قضا اسم یکی از این شهرها ونکوور است. وقتی داخل ونکوور بزرگ تردد می‌کنید این مرز بندی‌ها را نمی‌بینید چون فقط جنبه‌ی مدیریت شهری دارد.

نقشه ونکوور

بنابراین در ادامه‌ی مقاله منظور از ونکوور همان ونکوور بزرگ است. این ونکوور بزرگ به 21 شهر تقسیم شده است و مساحت آن برابر 2,882 کیلومتر مربع (تهران بزرگ 2,235 و شیراز 240 کیلومتر مربع) است.

جغرافیای شهر ونکوور

بریتیش کلمبیا غربی‌ترین استان کانادا است و شهر ونکوور در جنوب غربی این استان، در منطقه‌ای به نام Lower Mainland  قرار دارد.

ونکوور از شمال با کوهستان Coast Mountains، از جنوب با آمریکا، از غرب با اقیانوس آرام و از شرق با شهرهای Mission و Abbotsford هم‌مرز است.

موقعیت ونکوور روی نقشه کانادا

وست ونکوور و نورث ونکوور در شمال شهر قرار دارند و به صورت توافقی به آن منطقه North Shore می‌گویند. برنابی، کوکیتلام، نیووست مینیستر و پورت مودی و پورت کوکیتلام در شرق و سوری، دلتا و ریچموند در جنوب شهر ونکوور قرار دارند.

اهمیت شهر ونکوور

همان‌طور که می‌دانید ونکوور یکی از مهم‌ترین شهرهای کانادا است که آمار بالای مهاجرت به این شهر این موضع را تایید می‌کند. برای درک اهمیت ونکوور بهتر است اثرات این شهر بر اقتصاد و سیاست را بررسی کنیم.

اهمیت ونکوور در اقتصاد کانادا

وقتی وضعیت اقتصادی شهری را بررسی می‌کنیم، اولین چیزی که اهمیت دارد درآمد و هزینه‌ها است. یک شهر هرچقدر هم که خوب باشد، اگر درآمد کافی نداشته باشیم به مشکل می‌خوریم.

مراکز اقتصادی ونکوور

ابتدا بیایید برای معرفی شهر ونکوور کانادا از لحاظ اقتصادی، نگاهی به نرخ بی‌کاری و متوسط درآمد بیندازیم. خبر خوب اینکه آمار بی‌کاری در ونکوور فقط 4.5% است که از تورنتو (6%) و مونترال (4.9%) کمتر است (نشریه بلومبرگ، اکتبر 2022). این درحالیست که میانگین درآمد در ونکوور بیشتر از تورنتو و مونترال بوده است.

شهر ونکوور تورنتو مونترال
متوسط درآمد 98،640 دلار 96،700 دلار 96،130 دلار

در این شهرها تقریبا تمام هزینه‌ها متفاوت است. البته هزینه‌ی اجاره و خرید در تورنتو و ونکوور تقریبا برابر اما در مونترال کمتر است. اما اینجا نکته‌ی پنهانی وجود دارد. احتمالا شنیدید که ونکوور شهر ثروت‌مندان است. این درست است و مهاجران ثروتمند زیادی در این شهر زندگی می‌کنند. این افراد برای فرار از مالیات اعلام می‌کنند که بی‌کارند و درآمد ندارند.

نکته اینجاست که آمار بی‌کاری و متوسط درآمد در ونکوور با این فرض ثبت شده است که این افراد بی‌کارند. اگر این‌ها درآمد واقعی خود را اعلام کنند، نرخ بی‌کاری کمتر و متوسط درآمد بیشتر می‌شود. از همه مهم‌تر، پول‌های کلانی که این افراد خرج می‌کنند برای ساکنین ونکوور فرصت‌های زیادی ایجاد می‌کند.

شهر ونکوور کانادا به دلیل موقعیت جغرافیایی نقش بزرگی در رشد اقتصادی کانادا دارد. این شهر به آب‌های آزاد دسترسی دارد. بنابراین، صادرات و واردات در این شهر به راحتی انجام می‌شود. علاوه بر این‌ها ونکوور قطب گردشگری کانادا است. این صنعت به تنهایی مبالغ کلانی را به صندوق مالیات دولت واریز می‌کند. در نتیجه سطوح مختلف دولت از صنعت گردشگری ونکوور حمایت می‌کنند. بنابراین در سال‌های گذشته اقتصاد ونکوور و بریتیش کلمبیا روند صعودی داشته است.

پایداری بازار کار یکی دیگر از مزایای اقتصاد قوی ونکوور است. موقعیت جغرافیایی مناسب باعث افزایش جمعیت و در نتیجه افزایش نیاز به مسکن، خدمات و فرصت‌های شغلی شده است. بنابراین مالیات بیشتری جمع می‌شود که آبادانی شهر را دوچندان می‌کند.

اگرچه این موضوع باعث رشد قیمت ملک می‌شود، اما برای سرمایه گذاران فرصت خوبی به حساب می‌آید. البته استاندار جدید قانون محدودیت اجاره را برداشته است که باعث کاهش اجاره بها می‌شود.

کارگاه آموزشی خرید خانه در ونکوور

اهمیت ونکوور در سیاست

سیاست و اقتصاد ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. فعالیت سیاست‌مداران در ونکوور به رشد اقتصادی آن کمک کرده است. این شهر نسبت به سایر مناطق بریتیش کلمبیا و کانادا مزیت‌های سیاسی بیشتری دارد؛ زیرا تحت منشور Vancouver Charter اداره می‌شود. در نتیجه ونکوور نسبت به سایر شهرها که تحت قانون BC’s Municipalities Act اداره می‌شوند قدرت بیشتری دارد.

با این حال این شهر تحت کنترل قوه‌ی مقننه است که باید هر اصلاحیه در منشور را به تصویب برساند.

به عنوان مثال، در سال 2009 شهردار ونکوور از استان خواست که اصلاحاتی را در منشور قانون ایجاد کند.

این اصلاحات به او اجازه می‌داد برای ساخت دهکده‌ی المپیک زمستانه 458 میلیون دلار وام بگیرد. قطعا این اقدام تاثیرات مثبت زیادی بر روی اقتصاد، صنعت گردشگری و تبادل فرهنگی در کانادا ایجاد کرده است.

دانلود کتاب راهنمای گام به گام خرید خانه در کانادا

تاریخچه شهر ونکوور

در ادامه برای آشنایی با شهر ونکوور تاریخ آن را بررسی می‌کنیم. ونکوور سومین شهر بزرگ کانادا است و تاریخ کوتاه اما هیجان انگیزی دارد. 

پیش از اینکه اروپایی‌ها به کاوش در ونکوور بپردازند، این منطقه محل زندگی بومیان بود. 

بر اساس گفته‌ی باستان شناسان، بومیان 500 سال پیش از میلاد مسیح در ونکوور ساکن شدند. برای آشنایی با شهر ونکوور در این دوره می‌توانید به موزه‌ی The Museum of Anthropology مراجعه کنید.

همچنین موزه‌ی Royal BC Museum آثار هنری باستانی زیادی دارد که تاریخ این سرزمین را به خوبی نمایش می‌دهد.

عضویت در خبرنامه سرای ونکوور

در سال 1778 کاپیتان جی کوک (J. Cook) به ونکوور وارد شد. سپس اسپانیایی‌ها در سال 1781 به این منطقه آمدند اما هرگز به ساحل وارد نشدند.

در سال 1792 کاپیتان جورج ونکوور برای تکمیل نقشه‌ی بخش غربی به این منطقه آمد. تغییرات منطقه از آن زمان به بعد شروع شد.

مهاجران برای اولین بار به ساحل آمدند و توانستند به دلیل ازدیاد منابع به زندگی ادامه دهند. 

در سال 1858 در نزدیکی رودخانه‌ی Fraser River طلا کشف شد. سپس ظرف چند هفته بیش از 30,000 نفر از آمریکا به ونکوور هجوم بردند. در آن زمان بریتانیا ادعای استعمار کرد تا بتواند طلا را تحت کنترل خود درآورد. 

در سال 1859 شهر نیو وست‌مینستر به عنوان مرکز منطقه‌ای منصوب شد که امروزه آن را با نام بریتیش کلمبیا می‌شناسیم. این شهر هنوز هم مشهور است و بازار عمومی آن جزو جاذبه‌های گردشگری است.

پس از افزایش جمعیت، شهر ونکوور کانادا به چندین منطقه تقسیم شد و مناطق حاشیه‌ای مانند برنابی و دلتا ایجاد شدند. 

در سال 1861 اولین روزنامه منتشر شد و سال بعد اولین بیمارستان احداث شد.

در سال 1865 سرویس تلگرام در منطقه دایر شد و اولین پیام به آبراهام لینکلن مخابره شد. همچنین اداره‌ی پست فعالیت خود را در آن سال شروع کرد.

در سال 1866 نام منطقه با توجه به افتخارات کاپیتان جورج ونکوور به ونکوور تغییر یافت. 

در سال 1867 کشور کانادا تاسیس شد و یکم جولای به عنوان روز Canada Day شناخته شد. 

بعد از گسترش راه‌آهن در سال 1884، تردد در ونکوور افزایش یافت. برخی از افراد تصمیم گرفتند که در منطقه ساکن شوند. سپس ظرف 4 سال جمعیت ونکوور از 400 نفر به 13,000 نفر رسید.

در دهه‌ی 30 اثرات رکود اقتصادی در ونکوور نمایان شد. با این حال برخی کسب‌وکارها مانند گالری هنری (Vancouver Art Gallery) در همین زمان رشد کردند. ساختمان شهرداری Vancouver City Hall نیز در این زمان ساخته شد.

در دهه‌ی 50 رشد ونکوور سرعت گرفت و توسعه‌ی حاشیه‌های شهر آغاز شد. 

در سال 1961 جمعیت به بیش از 800,000 نفر رسید و شهر با تغییراتی مواجه شد. جام Grey Cup لیگ فوتبال کانادا در ونکوور بود و تیم Vancouver Canucks به لیگ ملی هاکی وارد شد. دانشگاه Simon Fraser University احداث شد و آزادراه توسعه یافت.

در سال 2010، مسابقات المپیک زمستانی در پیست Whistler Blackcomb Ski Resort برگزار شد.

شهر ونکوور کانادا

آب و هوای شهر ونکوور

آب و هوای ونکوور اقیانوسی، معتدل و کمی مرطوب است. این شهر زمستان‌های معتدل و بارانی و تابستان‌های خنک و نسبتا آفتابی‌ای دارد.

ساحل غربی تنها بخش کانادا است که معمولا میانگین دما حتی در زمستان بیشتر از صفر درجه باقی می‌ماند. در واقع ونکوور تنها شهر بزرگ کانادا است که زمستان‌های سردی ندارد.

برخی از ساکنین از باران‌های زیاد گله‌مند هستند. اگرچه من مشکلی با آن ندارم؛ چون قطرات باران بسیار ریز است و می‌توان از چتر استفاده کرد. به هرحال این موضوع شخصی است و من به نظر سایرین احترام می‌گذارم.

اطلاع از پیش خریدهای ونکوور


بیشتر بخوانید: جاهای دیدنی شهر ونکوور


البته این را بدانید که ونکوور نهمین شهر باران‌خیز کانادا است. میانگین سالانه‌ی بارش شهرهای Prince Rupert ،Port Alberni ،Chilliwack ،Abbotsford ،Campbell River ،Halifax ،Sydney و St. John از ونکوور بیشتر است.

از نکات جالب اختلاف کم بیشینه و کمینه‌ی دما است. معمولا هوا نه خیلی سرد و نه خیلی گرم است. اما اینجا چندین روز گرم و سرد هم داریم که تنوع جذابی است. در ونکوور می‌توانید از انواع تفریحات زمستانی مثل اسکی و تیوپ سواری و یا سرگرمی‌های تابستانی مثل حمام آفتاب و شنا لذت ببرید.

معرفی شهر ونکوور

جمعیت شهر ونکوور

ده هزار سال است که انسان‌ها در این منطقه و اطراف آن زندگی کرده‌اند. اما این مهاجران اروپایی بودند که برای اولین بار در خود شهر ونکوور کانادا (در منطقه‌ی مارپل امروزی) ساکن شدند. 

در سرشماری سال 2021، جمعیت ونکوور بیش از 2،600،000 نفر گزارش شد که آن را به بزرگ‌ترین شهر بریتیش کلمبیا و سومین شهر کانادا تبدیل کرده است.

بر اساس اطلاعات اداره آمار کانادا بیش از نصف جمعیت ونکوور انگلیسی زبان هستند. ایرانیان بیشتر در نورث و وست ونکوور، چینی‌ها در ریچموند و هندی‌ها در سوری ساکن هستند. جالب است که ایرانیان 3.6 درصد، بریتانیایی‌ها 5.7 درصد و آمریکایی‌ها 2.7 درصد از کل مهاجرین ونکوور را تشکیل داده‌اند.

جامعه مهاجر بر اساس محل تولد

گروه جمعیت (درصد)
China 19.1
India 12.7
Hong Kong 7.2
United Kingdom 5.7
Taiwan 3.8
South Korea 3.7
Iran 3.6

جمعیت ونکوور در 125 سال اخیر به سرعت افزایش یافته است. البته امروزه شتاب رشد جمعیت مانند اوائل قرن بیستم نیست. در نمودار زیر رشد جمعیت ونکوور را مشاهده می‌کنید.

همان‌طور که می‌بینید، جمعیت ونکوور همواره افزایش یافته است. البته در سال‌های 1971 تا 1976 به میزان 3.8% کاهش یافته و سپس از دهه‌ی 80 به بعد دوباره روند صعودی گرفته است.

توجه داشته باشید که بیش از نصف جمعیت بریتیش کلمبیا در ونکوور بزرگ زندگی می‌کنند. یکی از ملاک‌های سرمایه گذاران با تجربه برای خرید خانه در ونکوور توجه به رشد جمعیت منطقه است. پس واضح است که ونکوور کانادا برای سرمایه گذاری بخصوص در حوزه‌ی ملک مناسب است. در ادامه جمعیت مناطق مختلف ونکوور را بررسی می‌کنیم.

همان‌طور که اشاره شد ونکوور بزرگ از چندین شهر کوچک‌تر تشکیل شده است که بزرگ‌ترین آن‌ها شهر ونکوور با 631,486 نفر جمعیت است. در رتبه‌ی بعدی شهر Surrey با جمعیت 517,887 نفر قرار دارد. 4 شهر دیگر ونکوور بزرگ که بیش از 100,000 نفر جمعیت دارد عبارت‌اند از: برنابی، ریچموند، دلتا و کوکیتلام. در جدول زیر نوع منطقه و جمعیت آن مشخص شده است.

جمعیت مناطق مختلف ونکوور بزرگ

منطقه نوع جمعیت
Vancouver City 631486
Surrey City 517887
Burnaby City 232755
Richmond City 198309
Coquitlam City 139284
Township of Langley District municipality 117285
Delta City 102238
District of North Vancouver District municipality 85935
Maple Ridge City 82256
New Westminster City 70996
Port Coquitlam City 58612
City of North Vancouver City 52898
West Vancouver District municipality 42473
Port Moody City 33551
City of Langley City 25888
White Rock City 19952
Pitt Meadows City 18573
Electoral Area A Regional district electoral area 16133
Bowen Island Island municipality 3680
Anmore Village 2210
Lions Bay Village 1334
Tsawwassen First Nation 816
Belcarra Village 643

آیا شما هم به مهاجرت و زندگی در ونکوور فکر کرده‌اید؟ به نظر شما بزرگترین معایب و مزایای ونکوور چیست؟ لطفا در قسمت کامنت‌ها نظر ارزشمند خود را با ما و خوانندگان در میان بگذارید. 


اگر در مورد زندگی در ونکوور، خرید یا پیش خرید خانه نیاز به هم فکری برای تصمیم گیری دارید، می‌توانیم بدون هیچ الزامی، گپ و گفتی داشته باشیم، خوشحال می‌شوم کمکی کنم.

امیدوارم همیشه شاد و سلامت باشید

محسن صانعی

(راه‌های ارتباط با ما)

سیستم درمانی کانادا، خدمات و هزینه ها
سیستم درمانی کانادا، خدمات و هزینه ها

درمان در کانادا رایگان است؟ چگونه می‌توان از خدمات درمانی بهره برد؟ پاسخ این سوالات را در این مقاله ...

آشنایی با سرویس حمل و نقل عمومی در ونکوور
آشنایی با سرویس حمل و نقل عمومی در ونکوور

هزینه‌ی جابجایی با استفاده از سامانه حمل و نقل ونکوور چقدر است و چگونه می‌توان این هزینه را کم کرد؟ ...