خرید یا اجاره ملک در ونکوور کانادا

  0
 1881

سوال «خرید یا اجاره در کانادا؟» یکی از پرسش‌های رایجی است که بسیاری از ساکنان کانادا را به تفکر واداشته است.

در کانادا خرید خانه بهتر است یا اجاره؟

با این حال، پاسخ به این پرسش چندان دشوار نیست. به باور عموم مردم، معمولا با اجاره کردن خانه و پرداخت مبلغ اجاره، پول خود را هدر می‌دهید. اکثر افراد به شما توصیه می‌کنند که به جای پرداخت مبلغ اجاره ، خانه‌ای خریداری کرده و اقساط وام خود را پرداخت کنید. اما به نظر ما این یک باور نادرست است.

از دید مالی، بحث خرید یا اجاره در کانادا ریزه‌کاری‌های بیشتری دارد. ابتدا اطلاعات درستی درباره‌ی متوسط قیمت خرید و اجاره‌ی خانه در منطقه‌ی مورد نظر خود کسب کنید. البته هنگام تصمیم گیری درباره‌ی خرید خانه یا اجاره نشینی باید علاوه بر مسایل مالی، به سبک زندگی و شغل خود نیز توجه کنید. سپس فهرستی از مزایا و معایب خرید یا اجاره تهیه کرده و در نهایت با مقایسه‌ی آن گزینه‌ی مناسب خود را انتخاب کنید.

به طور خلاصه، انتخاب یکی از این دو گزینه به عوامل زیادی مانند سبک زندگی، توانایی مالی، و بازار ملک و هزینه زندگی در ونکوور بستگی دارد. در این مقاله به راهنمایی شما پرداخته و شما را از سردرگمی خرید یا اجاره رها می‌کنیم. 

معایب و مزایای خرید خانه در کانادا

معمولا خرید خانه یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای شما محسوب می‌شود. با خرید خانه در ونکوور یا هر جای دیگر، علاوه بر این که به ثبات و آرامش ذهنی می‌رسید، می‌توانید به راحتی و با توجه به سلیقه‌ی خود خانه را بازسازی کنید. به عنوان مثال، اگر بخواهید رنگ دیوارها را تغییر دهید، و یا یک حمام دیگر (ensuite) به خانه‌ی خود اضافه کنید، نیازی ندارید که از صاحب خانه یا مدیر املاک (property manager) اجازه بگیرید.

البته اگر یک کاندو (condo) خریداری کنید، برای انجام برخی از بازسازی‌ها باید حتما از هیئت مدیره اجازه بگیرید. به یاد داشته باشید که با خرید خانه دیگر مجبور نخواهید شد که به صورت ناگهانی خانه را تخلیه کنید (در صورتی که اگر مستاجر باشید، هر لحظه امکان تخلیه وجود دارد.)

یکی از معایب مالکیت خانه این است که شما خود مسئول نگهداری از آن و پرداخت مالیات بر املاک (property tax) و بیمه خواهید بود. همچنین اگر خسارتی به صورت غیرمنتظره به خانه‌ی شما وارد شود، متحمل هزینه‌های بیشتری می‌شوید. 

مشاوره رایگان خرید ملک در ونکوور

اگر خانه‌ای خریداری کرده و با گذشت زمان به ارزش آن افزوده شود، سود شما نیز بیشتر خواهد شد. زیرا اگر خانه را بفروشید، مبلغ equity بیشتری کسب خواهید کرد. همچنین بعد از بازنشستگی اگر دوست داشتید به خانه کوچک تری نقل مکان کنید، مبلغ مضاعفی برای شما باقی می ماند که می‌توانید آن را پس انداز کنید.

توصیه می‌کنیم مقاله راهنمای کوچک کردن خانه را را بخوانید. از طرف دیگر، اگر خانه‌ای اجاره کرده و با گذشت زمان ارزش آن بیشتر شود، فقط صاحب خانه است که سود می‌کند. در این صورت اگر خوش شانس نباشید، صاحب خانه مبلغ اجاره را افزایش داده و یا آن را به فروش می‌رساند. 
با خرید خانه به جای این که به صاحب خانه اجاره‌ای بدهید، اقساط وام خود را پرداخت کرده و به افزایش سرمایه‌ی خود کمک می‌کنید. زیرا با گذشت زمان و پرداخت اقساط، اصل بدهی شما به بانک کاهش می‌یابد. اما این امکان وجود دارد که در زمان تمدید وام، نرخ بهره افزایش چشمگیری داشته باشد. این امر تاثیر زیادی بر روی افزایش پرداختی‌های ماهانه‌ی شما خواهد داشت. 
گاهی اوقات خرید خانه از اجاره‌ی آن مقرون به صرفه‌تر است. معمولا مبلغ اقساط وام یک خانه از مبلغ اجاره‌ی همان خانه بیشتر است. به عبارت دیگر، اگر خانه‌ای را خریداری کنید، اقساط پرداختی ماهانه‌ی شما بیشتر از مبلغی است که برای اجاره‌ی آن می‌پردازید. اما این فرضیه همواره صحیح نیست و گاهی اوقات اجاره کردن یک خانه برای شما گران‌تر خواهد بود.

هنگام مقایسه‌ی مبلغ کرایه و اقساط ماهانه، به بخشی از اقساط پرداختی که صرف بازپرداخت اصل بدهی می‌شود توجه کنید. به عبارت دیگر، بخشی از پرداختی ماهانه‌ی شما صرف تسویه‌ی اصل وام و افزایش سرمایه‌ی شما می‌شود. بنابراین پیش از تعیین این که خرید خانه بهتر است یا اجاره، حتما مبلغ اجاره و اقساط را با هم مقایسه کنید.

دانلود کتاب راهنمای گام به گام خرید خانه در کانادا


بیشتر بخوانید: معرفی جاهای دیدنی ونکوور کانادا


یکی از مواردی که مالکیت خانه را به یک گزینه‌ی جذاب تبدیل کرده است این می‌‌باشد که با خرید خانه در کانادا می‌توانید به سرمایه گذاری نیز بپردازید. خرید ملک یکی از راحت‌ترین، بی دردسرترین و امن‌ترین روش‌های سرمایه گذاری است. فقط کافیست که هزینه‌ی اولیه خرید را پرداخت کنید و شاهد آن باشید که در طول زمان ارزش کل آن بالاتر می‌رود. همچنین اگر از زیرزمینی یا اتاق زیر شیروانی استفاده نکنید، می‌توانید با اجاره دادن آن‌ها کسب درآمد کنید.

یکی از مزایای سرمایه گذاری در بخش ملک این است که دیگر نگران افت سهام در بازار بورس نخواهید بود. بنابراین اگر می‌خواهید به صورت مطمئن و بلندمدت به سرمایه گذاری بپردازید، قطعا یکی از بهترین گزینه‌های شما خرید خانه خواهد بود.

اگرچه این امکان نیز وجود دارد که با گذشت زمان از ارزش ملک کاسته شود، ولی معمولا نوسانات ملک کمتر بوده و در بازه‌های زمانی بزرگ سودآور هستند. قطعا دریافت مشاوره از یک  مشاور املاک حرفه ای در ونکوور به شما کمک می کند که بهترین تصمیم را در این زمینه بگیرید.

مزایا و معایب خرید خانه یا اجاره نشینی

معایب و مزایای اجاره خانه در کانادا

اجاره کردن خانه به شما انعطاف پذیری بیشتری برای جابجایی می‌دهد. فرض کنیم با دریافت وام مسکن در کانادا، خانه‌ای را خریداری کرده‌اید. در این صورت، اگر بخواهید به خانه‌ی دیگری نقل مکان کنید، علاوه بر پرداخت هزینه‌های فروش باید تا پایان دوره‌ی mortgage term (که معمولا 5 ساله است) منتظر بمانید. در غیر این صورت، قرارداد وام خود را نقض کرده و با جریمه‌های مالی مواجه می‌شوید. بنابراین، اگر می‌بایست در طول زندگی به طور مرتب از منطقه‌ای به منطقه‌ی دیگر بروید، و یا اگر می‌خواهید به زودی به یک خانه‌ی دیگر نقل مکان کنید، می‌توانید پس از اتمام قرارداد اجاره (که معمولا 12 ماهه است) بدون هیچ پیامد مالی این کار را انجام دهید.
با خرید خانه زمان و مبلغ زیادی را صرف نگهداری از آن می‌کنید. اما با اجاره کردن مسئولیت‌های کمتری در قبال نگهداری از خانه خواهید داشت. در نتیجه می‌توانید از زمان خود به خوبی استفاده کرده و اقدامات موثر‌تری را انجام دهید. در ضمن اگر شرایط به گونه‌ای باشد که از ارزش ملک کاسته شود، این صاحب خانه است که متضرر می‌شود.

اما به این نکته توجه کنید که شاید قرارداد اجاره‌ی شما تمدید نشود و مجبور شوید به خانه‌ی دیگری نقل مکان کنید. همچنین بدون اجازه‌ی صاحب خانه نمی‌توانید به میل خود به بازسازی آن مشغول شوید. به عنوان مثال، نمی‌توانید بدون اجازه رنگ دیوار را تغییر دهید. 
به طور کلی مبلغ اجاره معولا کمتر از اقساط وام است. اگر درآمد خانوار شما به اندازه‌ی کافی زیاد نباشد تا بتوانید اقساط وام مسکن را پرداخت کنید، اجاره کردن خانه گزینه‌ی مقرون به صرفه‌تری برای شما خواهد بود. با اجاره کردن خانه مبلغ بیشتری برای شما باقی می‌ماند که می‌توانید آن را پس انداز کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط و قوانین اجاره خانه در ونکوور به مقاله راهنمای مستأجرین در ونکوور مراجعه کنید!
اجاره‌ کردن یک خانه به این معنی نیست که دیگر نمی‌توانید به سرمایه گذاری بپردازید. شاید بتوانید با اجاره کردن خانه به جای خرید آن، مبلغی را پس انداز کنید. شما می‌توانید از این مبلغ برای پرداخت down payment خرید خانه یا ادامه تحصیل استفاده کرده و یا به سرمایه گذاری در بازار بورس بپردازید. همچنین می‌توانید با هزینه کردن این مبلغ کسب و کار جدیدی را راه اندازی کنید و با تلاش و کوشش به سود بیشتری برسید. 
در مقایسه بازار سهام و ملک به پنج نکته مهم توجه کنید:

 1.  تغییر بازه زمانی مقایسه عملکرد گذشته بازارهای مختلف نتایج را به شدت تغییر می‌دهد
 2.  فقط سهام‌ بسیار کم ریسک را می‌توان با ملک مقایسه کرد
 3.  میانگین‌ها فریبنده و گمراه کننده هستند بنابراین دقیق و متمرکز مقایسه کنید
 4. ارزش بهره برداری از آنچه خریدید را اعمال کنید
 5. انرژی مصرفی هر کدام از گزینه‌های مد نظرتان در بازه بزرگ بسیار اهمیت دارد

لطفا پیش از تصمیم گیری، مزایا و معایب و مسئولیت‌های مربوط به خرید یا اجاره ملک در ونکوور و کانادا را بررسی کرده و گزینه‌ی مناسب خود را انتخاب کنید.

عضویت در خبرنامه سرای ونکوور


نکاتی درباره پیش خرید خانه در ونکوور در مجله سرای ونکوور


خرید یا اجاره؛ هر کدام برای برای چه کسانی مناسب هستند؟

به طور کلی پاسخ به سوال «خرید خانه یا اجاره نشینی؟» به سبک زندگی، بازار ملک و توانایی مالی افراد بستگی دارد. اگر در یکی از دسته‌های زیر قرار دارید، اجاره‌ی خانه برای شما هوشمندانه‌تر خواهد بود.  

 • اگر هزینه‌ی داون پیمنت (down payment یا پیش پرداخت) را ندارید: هنگام خرید خانه باید بتوانید مبلغ down payment را به صورت نقد پرداخت کنید. اگر پول کافی ندارید، می‌توانید خانه‌ای را اجاره کرده تا زمانی که مبلغ کافی برای down payment را پس انداز کنید.
 • اگر اهل ریسک نیستید: مطمئنا هرچه ریسک بیشتری کنید، سود بیشتری نیز نصیب شما می‌شود. اما هیچ تضمینی برای افزایش ارزش ملک در بازه کوچک وجود ندارد. در نتیجه اگر اهل ریسک نیستید، اجاره‌ی خانه برای شما منطقی‌تر است. اگرچه تقریبا همیشه قیمت خانه رشد کرده است.
 • اگر برنامه‌ی بلند مدت خود را طرح نکرده‌اید و نمی‌دانید 3 یا 5 سال دیگر کجا هستید: شاید در آینده بخواهید به ادامه تحصیل پرداخته و یا به دلایل شغلی به کشور دیگری نقل مکان کنید. در این صورت، اگر بازار ملک سقوط کند و مجبور شوید به دلیل ترک شهر خانه‌ی خود را بفروشید، مبلغ قابل توجهی را از دست می‌دهید. بنابراین اگر احتمالا سال بعد به یک شهر دیگر می‌روید، بهتر است به خرید خانه فکر نکنید. 
 • اگر توانایی خرید خانه‌ی مورد نظر خود را ندارید: بسیاری از افراد به خرید و فروش کاندو در ونکوور علاقه‌ی بیشتری نشان می‌دهند. زیرا قیمت این واحدها از سایر خانه‌ها بسیار کمتر است. اگر شما قصد دارید در یک خانه‌ی ویلایی زندگی کنید، مجبور هستید هزینه‌های بیشتری بابت خرید و نگهداری پرداخت کنید. بنابراین اگر توانایی خرید چنین خانه‌ای را ندارید، فعلا خانه‌ای را اجاره کنید. 
 • اگر توانایی بازپرداخت اقساط را ندارید: اگر نمی‌توانید اقساط وام مسکن را پرداخت کنید، اجاره کردن خانه برای شما مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.  
 • اگر هم اکنون وامی با نرخ بهره‌ی بالا دارید: اگر از کارت اعتباری خود (که نرخ بهره‌ی بالایی دارد) استفاده کرده باشید پیش از این که به فکر خرید خانه باشید، بدهی خود را تسویه کنید. دریافت وام در زمانی که بدهی کارت اعتباری شما زیاد است، عقلانی نیست.

اطلاع از پیش خریدهای ونکوور


بیشتر بخوانید: اصطلاحات بازار مسکن کانادا


به طور کلی به شما توصیه می‌کنیم که اگر مبلغ اجاره‌ی سالانه‌ی شما کمتر از 5% از هزینه‌ی خرید همان خانه باشد، خانه‌ای را اجاره کرده و پول خود را سرمایه گذاری کنید.  

اگر جزو دسته‌های زیر هستید، خرید خانه برای شما مناسب‌تر است. 

 • اگر توانایی خرید خانه‌ی مورد نظر خود را دارید، خرید خانه گزینه‌ی بهتری برای شما خواهد بود. البته به هیچ وجه وام زیادتر از توانتان از بانک دریافت نکنید. زیرا شاید در آینده توانایی بازپرداخت آن را نداشته باشید.  
 • اگر می‌خواهید به جای پرداخت وام مسکن دیگران، وام مسکن خود را پرداخت کنید، بهتر است خانه‌ای را خریداری کنید. 
 • اگر به بازار ملک علاوه بر دید سرمایه گذاری نگاه ‌کنید. خانه مکانی است که شما می‌توانید در آن استراحت کرده، و با آرامش به زندگی بپردازید. 
 • اگر ثبات را می‌پسندید و می‌خواهید حداقل به مدت 5 سال یا بیشتر در آن خانه بمانید. 
 • اگر می‌توانید مسئولیت‌های مالکیت خانه را قبول کرده و می‌خواهید بر اساس سلیقه و نیاز خودتان به بازسازی آن بپردازید. 
 • اگر می‌توانید از برخی از خواسته‌های مالی خود بگذرید. شاید با خرید خانه چند سالی کمتر بتوانید به مسافرت بروید. 

به طور کلی به شما توصیه می‌کنیم که اگر مبلغ اجاره‌ی سالانه‌ی شما بیشتر از 5% از هزینه‌ی خرید همان خانه باشد، خانه را خریداری کنید.


دانلود مجله تخصصی سرای ونکوور


شما ترجیح می‌دهید خانه بخرید یا اجاره کنید؟ شما محله‌های مرکزی‌تر را ترجیح می‌دهید یا محله‌های خلو‌ت‌تر؟ خوشحال می‌شویم نظر خود را در پایین همین صفحه با ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید.


اگر تمایل دارید اطلاعات تکمیلی، نمودار و آمارهای خرید و فروش محله‌ی خاصی را داشته باشید و یا تمایل به هم فکری دارید، می‌توانیم بدون هیچ الزامی گپ و گفتی داشته باشیم، خوشحال می‌شوم کمکی کنم.

شاد و سلامت باشید

محسن صانعی

(راههای ارتباط با ما)

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha


اشتراک :