مراحل فروش خانه در کانادا

  0
 765

اگر می‌خواهید ملک خود را به فروش برسانید، آشنایی با مراحل فروش خانه در کانادا کمک بسیاری به شما خواهد کرد. بسیاری از فروشندگان تصور می‌کنند که تمامی اقدامات توسط مشاور املاک انجام می‌شود و آن‌ها فقط باید برگه‌های لازم را امضا کنند.

استیجینگ خانه برای فروش

البته این موضوع آنچنان هم به دور از واقعیت نیست. اما فروشنده که مالک خانه می‌باشد، نقش مهمی در روند فروش خانه در کانادا دارد. به عنوان مثال، فروشنده نقش اساسی‌ای در آماده کردن خانه، تعیین قیمت فروش، بستن قرارداد و انتقال سند دارد. 
حتما این را به یاد داشته باشید که همه چیز از حق کمیسیون مشاور املاک گرفته تا هزینه‌های closing با توجه به وضعیت بازار تغییر می‌کند. اگر قبلا اقدام به فروش خانه در ونکوور کرده اید، این را بدانید که شاید مراحل فروش خانه در ونکوور با سایر شهرهای کانادا متفاوت باشد. بنابراین، آشنایی با روند فروش خانه در کانادا کمک شایانی به شما خواهد کرد. 

در ادامه، راهنمای فروش خانه در کانادا را بخوانید تا بتوانید در تمام مراحل تصمیمات آگاهانه‌ای گرفته و بهترین نتیجه‌ی ممکن را بگیرید. 

مراحل فروش خانه در کانادا

5 مرحله کلی فروش خانه در کانادا

قیمت گذاری خانه برای فروش و تخمین هزینه‌های لازم برای فروش آن 

بسیاری از افراد در زمان فروش خانه‌ی خود فقط به مبلغ دریافتی توجه می‌کنند. اما این را بدانید که فروش خانه هزینه‌هایی برای فروشندگان دارد. لطفا پیش از تصمیم‌گیری برای فروش خانه‌ی خود به این هزینه‌ها توجه کنید. 
گاهی اوقات هزینه‌های لازم برای فروش خانه مالکان را متعجب می‌کند. این هزینه‌ها شامل حق کمیسیون مشاور املاک، هزینه‌های appraisal، تعمیرات خانه، closing، اثاث کشی و استیجینگ می‌باشد. 

البته شاید به دلیل تسویه‌ی پیش از موعد وام مسکن، جریمه‌ی mortgage prepayment penalty یا discharge fee از شما دریافت شود. شما باید با بانک خود تماس گرفته و از آن‌ها بپرسید که آیا چنین مبالغی از شما دریافت می‌گردد یا نه. 
اگر خانه‌ی خود را قبل از خرید خانه‌ی بعدی بفروشید احتمال دارد که نیاز داشته باشید یک اسباب کشی اضافه و چندماه اجاره محل موقت را تا پیدا کردن خانه‌ی جدیدتان پرداخت کنید. اگر خرید خانه در ونکوور را اول انجام دهید و بعد بفروشید ریسک عدم فروش خانه‌ی خود را خواهید داشت.

حالا چه باید کرد؟ در بازار خوب زمان انتقال سند خانه‌ای که خریده‌اید را یک یا دو ماه بیشتر از معمول بگذارید، با توجه به وضعیت بازار شما هم خانه خود را می‌فروشید یا همزمان با شروع پروسه‌ی خرید، پروسه‌ی فروش خود را نیز شروع کنید و شرط خرید خانه‌ی جدید را به قرارداد اضافه کنید. در بازار راکد هم خانه‌ی مورد نظر را بخرید و شرط فروش خانه‌ی خود را بگذارید.

در این مرحله باید هزینه‌هایی را که بابت فروش خانه متحمل خواهید شد محاسبه کنید تا درک درست‌تری از سود خود داشته باشید. آیا فکر می‌کنید اگر خانه را به قیمت بیشتری از مبلغ خرید به فروش برسانید، سود خواهید کرد؟ این موضوع تضمین نمی‌کند که قطعا به سود خواهید رسید. اگر می‌خواهید به سود برسید، باید ابتدا هزینه‌های لازم برای فروش را محاسبه کنید و با توجه به آن قیمت ملک را تعیین کنید. 

دانلود کتاب راهنمای گام به گام خرید خانه در کانادا

انتخاب روش فروش

برای فروش خانه دو گزینه پیش رو دارید. 1. خانه‌ی خود را به تنهایی به فروش برسانید. 2. یا اینکه یک مشاور املاک خوب در ونکوور استخدام کرده و از خدمات او بهره‌مند شوید. 
همه‌ی مشاوران املاک برابر نیستند و سطح مهارت آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. حتی حق کمیسیونی که مشاوران املاک دریافت می‌کنند با یکدیگر متفاوت است. حق کمیسیون مشاوران املاک تاثیر زیادی بر سود شما خواهد داشت و معمولا در رنج 3% تا 7% قرار دارد. 
فرض کنیم متوسط قیمت خرید خانه در کانادا برابر 455,000 دلار می‌باشد. در این صورت، حق کمیسیون مشاوران املاک حدود 16650 دلار تا 31850 دلار خواهد بود. همان‌طور که می‌بینید، این تفاوت بسیار زیاد می‌باشد و می‌تواند سود شما را به شدت کاهش دهد. بنابراین انتخاب مشاور املاکی که با توجه به حق کمیسیون خدمات کافی و مناسبی ارائه داده و می‌تواند خانه‌ی شما را به قیمت بالاتری به فروش برساند اهمیت فراوانی دارد. 

اگر بازار ملک داغ باشد، برخی افراد از استخدام مشاوران املاک صرف نظر کرده و خودشان با استفاده از روش For Sale By Owner خانه‌ی خود را به فروش می‌رسانند. در این صورت، فروشندگان به جای پرداخت حق کمیسیون به مشاور املاک، تمام مسئولیت‌ها و وظایف را به عهده می‌گیرند. با این حال، فروشندگان مبلغ بسیار زیادی را پس انداز نخواهند کرد. زیرا باید حق کمیسیون مشاور خریدار و هزینه‌ی ثبت در سامانه‌ی MLS را پرداخت نمایند.

یک مشاور خبره با قدرت مذاکره، روابط و چانه زنی خود می‌تواند بسیار بیشتر از دستمزد خود برای شما ایجاد منافع کند. در کنار این موضوع، مسئولیت‌های قانونی تراکنش را بعهده گرفته و از منافع شما دفاع خواهد کرد. همچنین شاید به منظور تعیین ارزش خانه یک ارزیاب (appraiser) استخدام کرده و دستمزد او را نیز بپردازد. 

حتما گزینه‌های خود را به دقت بررسی و مقایسه کنید. آیا بهتر است خودتان کل کارها را انجام دهید یا بیشتر مسئولیت‌ها و وظایف را به مشاور املاک محول کرده و خود مسئولیت کمتری در روند فروش خانه در کانادا داشته باشید؟ بهتر است برای سرمایه گذاری مسکن در کانادا از متخصصان این حوزه هم مشورت بگیرید.

عضویت در خبرنامه سرای ونکوور

آماده سازی خانه برای فروش در کانادا

اگر می‌خواهید خریداران را از روش مرسوم جذب کنید، باید علاوه بر تعیین تعداد اتاق‌ها، حمام‌ها و توالت‌ها، تصاویر زیبایی از ملک خود بگیرید تا نحوه‌ی زندگی در آن برای خریداران مجسم شود. اگرچه اگر تصاویر شما بسیار بهتر از خود خانه باشد بازدید کنندگان در زمان بازدید شوکه شده و از ارائه‌ی آفر خرید منصرف می‌شوند.

همین‌طور اگر بی‌کیفیت باشد بسیاری از خریداران انگیزه کافی برای بازدید از خانه‌ی شما را نخواهند داشت. همچنین باید سایر مشخصات ملک مانند مساحت خانه و نزدیکی به امکانات رفاهی را نیز مشخص کنید. اگر به تازگی دیوارها را رنگ زده‌اید و یا لوازم جدیدی خریده‌اید، آن‌ها را بیان کنید. 

آماده سازی خانه برای فروش

بسیاری از خانه‌ها در کانادا وضعیت مناسبی نداشته و آماده‌ی فروش نسیتند. بنابراین شاید لازم باشد که برخی از عیب‌های خانه را بر طرف کنید. 

تخمین مبلغ لازم برای تعمیرات کار دشواری می‌باشد. زیرا خانه‌های مختلف به تعمیرات و نگهداری‌های گوناگونی نیاز دارند. در ادامه برخی از تعمیرات و نوسازی‌های رایج را آورده‌ایم. 

  • شست‌وشوی نمای بیرونی خانه 
  • تعویض عایق درها و پنجره‌ها
  • رنگ‌آمیزی دیوارها، درها و سقف خانه
  • رنگ‌آمیزی نمای بیرونی خانه
  • خرید اجاق گاز جدید
  • نصب پیش‌خوان جدید
  • نصب صندوق پستی جدید
  • پرده حمام جدید
  • رفع نواقص کوچک
  • رسیدگی به زنگ زدگی‌ها

با آگاهی بیشتری خانه را تعمیر کنید. برخی از تعمیرات ضروری هستند، اما همه‌ی آن‌ها ارزش خانه‌ی شما را افزایش نداده یا به فروش سریع‌تر آن کمک نمی‌کنند. در هر صورت حتما با مشاور املاک خود مشورت کنید. زیرا مشاور املاک می‌تواند به شما بگوید که اگر کدام یک از تعمیرات و نوسازی‌ها را انجام دهید خریداران را تشویق به خرید و ارایه آفر با قیمت بالاتر می‌کند. 

اطلاع از پیش خریدهای ونکوور

زیباسازی فضای داخلی و خارجی خانه

زیبایی نمای بیرونی خانه بازدیدکنندگان را در اولین نگاه به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. بازدیدکنندگان با دیدن نمای خارجی ساختمان، گل‌ها و گیاهان باغچه، جعبه پستی جدید و راهروهای تمیز و زیبا دید مثبتی نسبت به فضای داخلی خانه پیدا می‌کنند. 

شاید بخواهید به منظور زیباتر کردن خانه آن را استیج کنید. استیجینگ خانه چیزی فراتر از نظافت و رنگ آمیزی می‌باشد. برخی از افراد حتی پا را فراتر گذاشته و آثار هنری یا مبلمان را اجاره می‌کنند تا نمای داخلی خانه‌ی خود را زیباتر کنند. این کار می‌تواند به ازای هر اتاق صدها دلار هزینه داشته باشد. بنابراین حتما مزایای چنین کاری را به دقت بسنجید. 

روند فروش خانه در کانادا

بستن قرارداد فروش ملک با مشتری

در بازارهای مختلف متوسط زمان ماندن خانه در بازار متفاوت است. این احتمال نیز وجود دارد که خانه‌ی شما به فروش نرود. لازم به ذکر است که زمان مورد نیاز برای خرید و فروش خانه با اجاره خانه در ونکوور متفاوت است. 

به هر حال، اگر آفری برای خرید دریافت کردید، چند گزینه پیش رو خواهید داشت. می‌توانید آن را به صورت as-is قبول کنید، آن را رد کنید (اگر هیچ عکس العملی نشان ندهید همان رد کردن است) یا کانتر آفری (counter offer) به خریدار ارائه دهید. پروسه‌ی مذاکره یک سناریوی دشوار و پر زحمت است. زیرا همه می‌خواهند شرایط را به نفع خود کنند. اینجا است که قدرت مذاکره مشاور شما بسیار اهمیت پیدا می‌کند. پس از اینکه هر دو طرف به توافق رسیدند، آفر به یک قرارداد رسمی تبدیل می‌شود و روند برآورده کردن شرط‌ها و closing آغاز می‌شود.

بیشتر وظایف مرتبط با closing به عهده‌ی خریدار است. با این حال فروشنده هم باید اقداماتی انجام دهد. پیش از فرا رسیدن تاریخ closing، باید برخی از اسناد مهم را پیدا کرده، تعمیراتی که در قرارداد ذکر شده است را انجام داده و اسناد اظهارنامه‌های disclosure statements را به صورت رسمی تهیه کند. 

فروشنده توسط قانون موظف است هر عیب پنهان و شناخته شده‌ای که در خانه وجود دارد (مانند کپک، مخزن نفت، آبگرفتگی و یا سایر خطرات) را اعلام کند. همچنین اگر از ملک به عنوان مکانی برای پرورش ماری‌جوانا استفاده شده باشد و یا قتلی در آن رخ داده باشد، شاید باید آن را اعلام کنید. 

اگر خانه‌ی خود را بفروشید، دوست دارید خانه‌ی بعدی شما بزرگ‌تر باشد یا کوچک‌تر؟ لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید و هر سوال یا ابهامی دارید از ما بپرسید. 


دانلود مجله تخصصی سرای ونکوور


امیدوارم که قدم کوچکی برداشته باشیم، ادعایی به بی نقصی نیست و خوشحال می‌شویم هر پیشنهادی دارید از طریق یکی از راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

آیا به نظر شما با توجه به شرایط کنونی بازار، چه زمانی برای فروش خانه بهتر است؟ اگر خانه ی خود را بفروشید دوست دارید به کجا نقل مکان کنید؟ خوشحال می‌شویم نظر خود را در پایین همین صفحه با ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید.


اگر می‌خواهید اطلاعات تکمیلی، نمودار و آمارهای خرید و فروش اختصاصی یک محله را داشته باشید و یا تمایل به هم فکری برای فروش و یا تغییر خانه‌ی خود را دارید، می‌توانید با بنده تماس بگیرید، خوشحال می‌شوم کمکی کنم.

شاد و سلامت باشید

محسن صانعی

(راههای ارتباط با ما) 

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha


اشتراک :