خرید آپارتمان در ونکوور کانادا

  6
 2560

خرید آپارتمان چه مراحلی دارد؟ چه نکاتی را باید باید برای یک خرید خوب رعایت کنیم؟ بهترین مناطق کجا هستند؟

قیمت آپارتمان در ونکوور از خانه ویلایی کمتر است.

بسیاری از مردم با توجه به سبک زندگی خود به خرید آپارتمان در ونکوور روی می‌آورند. قیمت آپارتمان در ونکوور نسبت به خانه‌های ویلایی کمتر بوده و در نتیجه گزینه‌ی مناسبی برای بیشتر افراد (مخصوصا خانه اولی‌ها) است. البته شما باید پیش از خرید حتما با مزایا و معایب آپارتمان نشینی و همچنین قوانین خرید آپارتمان آشنا شوید تا بهترین تصمیم را بگیرید.

لطفا به این نکته توجه کنید که در این مقاله منظور از آپارتمان همان کاندو است. در اصطلاحات روزمره این دو لغت معادل هم استفاده می‌شوند اما در واقع تفاوت‌هایی دارند که در مقاله‌ی تفاوت کاندو و آپارتمان به آن پرداخته‌ایم. این مقاله به بررسی مراحل خرید آپارتمان (کاندو) پرداخته و قوانین مختلف را برای شما توضیح می‌دهد. همچنین این مقاله شما را با اصول صحیح انتخاب منطقه آشنا می‌کند. 

خرید آپارتمان در ونکوور کانادا

خیلی خوب و رویایی است که خانه‌ای که می‌خواهید بخرید تمام مشخصاتی که مد نظر شما است را داشته باشد، اما ندرتا به همه‌ی خواسته‌هایمان می‌رسیم، اگرچه باور قلبی دارم که باید نهایت تلاشمان را بکنیم، اما این توصیه‌ای است که من به مشتریانم می‌کنم و تجربه ثابت کرده که روش موفقی است:

 وقتی خودتان و همسر و فرزندانتان را در آن خانه تجسم می‌کنید، آیا احساس خوشحالی می‌کنید یا نه. این جوابی که از ناخودآگاه ما می‌آید چیزی است که می‌شود به آن اعتماد کرد. دیده‌ام کسانی که خانه‌های زیادی را برای خرید دیدند و چون هر کدام تمام ملاک‌ها را پوشش نمی‌داد از خرید منصرف شدند و تصمیم گرفتند که زمینی بخرند و به سلیقه خودشان آن را بسازند. وقتی خانه‌شان ساخته شد از آن‌ها پرسیدم اوضاع چطور پیش رفت؟ همه چیز باب دلتان هست؟ شروع می‌کنند به نواقص و مشکلات آن اشاره می‌کنند. به همین علت اگر خانه‌ای 85 تا 90 درصد ملاک‌ها را پوشش داد و توانستیم خود را در آنجا شاد تصور کنیم، می‌توانیم آن جا را بعنوان یکی از گزینه‌های خود در نظر بگیریم.

آپارتمان هم مزایا و معایبی دارد که احتمالا با آن آشنا هستید ولی مرور آن‌ها در کنار هم به انسجام فکر شما کمک می کند. با زندگی در یک کاندو (condo) مسئولیت‌های شما برای تعمیر و نگهداری کاهش می‌یابد؛ زیرا این کارها توسط هیئت مدیره (council) انجام می‌شود. همچنین در یک آپارتمان امکاناتی نظیر سونا و استخر وجود دارد. در نتیجه اگر در یک کاندو زندگی کنید، با پرداخت هزینه‌های کمتر می‌توانید از چنین امکاناتی استفاده کنید.

در ضمن اگر اهل مسافرت هستید، با خیالی آسوده واحد خود را ترک کنید؛ از طرفی اگر در سن بازنشستگی قصد دارید خانه خود را کوچکتر کنید این آپارتمان ها می توانند گزینه خوبی برای انتخاب باشند. زیرا همسایه‌های زیادی در نزدیکی شما قراردارند. در نتیجه امنیت ساختمان افزایش می‌یابد. (می توانید مقاله راهنمای کوچک کردن خانه را دنبال کنید.) 

البته نزدیکی واحدها معایبی را نیز به دنبال دارد. به عنوان مثال، شاید سر و صدای ایجاد شده توسط واحدهای مجاور آزار دهنده باشد. یکی دیگر از معایب خرید آپارتمان این است که معمولا واحدها کوچک بوده و شاید مناسب سبک زندگی شما نباشد. همچنین، حتی اگر از هیچکدام از امکانات رفاهی ساختمان استفاده نکنید، موظف هستید سهم خود از تعمیرات و نگهداری آن‌ها را پرداخت کنید. اگر به طور دقیق می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد کاندو به دست آورید مقاله کاندومیوم چیست؟ مجله سرای ونکوور را از دست ندهید.

اگر چه روند خرید آپارتمان در کانادا تقریبا مانند خرید سایر املاک است اما تفاوت هایی نیز دارد. ابتدا توانایی مالی خود و همچنین مقدار وامی را که بانک به شما می‌دهد، مشخص کنید. سپس به دنبال آپارتمانی بگردید که با شرایط مالی و معیارهای شخصی شما تطابق دارد. پس از یافتن آپارتمان مناسب، از آن بازدید کرده و حس خود را در آن ارزیابی کنید.

اگر از تمام شرایط راضی بودید، آفری (offer) برای خرید آن ارائه دهید. اگرچه خرید آپارتمان در ونکوور سخت و پیچیده نیست، اما شما باید حتما با قوانین و شرایط خرید آپارتمان در کانادا آشنا شوید تا هیچ دعوای حقوقی علیه شما ایجاد نشود. در ادامه شما را با قوانین خرید آپارتمان در ونکوور کانادا آشنا می‌کنیم. 

شرایط و قوانین خرید آپارتمان در ونکوور کانادا

اگر آفری برای خرید یک آپارتمان ارائه دهید و فروشنده با آن موافقت کند، نمی‌توانید از خرید صرف نظر کنید. در واقع اگر شما به هر دلیلی تصمیم خود را عوض کنید، مبلغ دپازیت (deposit) را که پرداخت کرده‌اید، از دست می‌دهید. حتی شاید فروشنده بابت خسارت‌های دیگر از شما شکایت کند.

به شما توصیه می‌کنیم که برای رفع این مشکل مواردی را که برایتان اهمیت دارد بعنوان پیش شرط جاری شدن قرارداد (conditions) به آفر خود اضافه کنید. اگر این شرایط برآورده نشوند، می‌توانید از خرید آن آپارتمان در ونکوور کانادا انصراف دهید. 
در مقاله‌ی خرید ملک شرایطی (conditions or subjects) را عنوان کردیم که می‌توانید هنگام خرید تمام املاک به آفر خود ضمیمه کنید. به عنوان مثال شما می‌توانید هنگام خرید خانه در ونکوور، آفر خود را مشروط به دریافت وام کنید. به عبارت دیگر، اگر آفری برای خرید یک ملک ارئه دهید و سپس وامی به شما تعلق نگیرد، در صورت تمایل می‌توانید بدون هیچ پیامد حقوقی‌ای از خرید خانه انصراف دهید.

اما در نظر داشته باشید که شرایط خرید آپارتمان در کانادا با شرایط خرید سایر املاک تفاوت‌هایی دارد. هنگام خرید آپارتمان حتما به اسناد منحصر به فردی مانند گواهی Form B information certificate و گواهی وضعیت (که به آن estoppel certificate یا status certificate نیز می‌گویند) توجه کنید. در ادامه دلیل اهمیت این گواهی‌ها را توضیح می‌دهیم. 

خرید آپارتمان در ونکوور کانادا

گواهی information certificate: بر اساس قوانین بریتیش کلمبیا یک خریدار می‌تواند از strata corporation بخواهد که گواهی information certificate را در اختیار او قرار دهد. در این گواهی حقایقی درباره‌ی وضعیت کنونی strata corporation و واحدهای فروشی وجود دارد. تعهدات مالی و پارکینگ و انباری‌های هر واحد، هزینه‌های ماهانه‌ی ساختمان (strata monthly fees)، مالیات‌های ویژه (special levies) و سایر اطلاعات کاربردی در این گواهی قید شده است.

اسنادی مانند بودجه‌ی فعلی ساختمان، قوانین (rules)، شفاف کننده‌ی وضعیت اجاره (Rental Disclosure یا form J) و گزارش depreciation report باید به گواهی information certificate الحاق شود. حتما پیش از خرید آپارتمان در ونکوور کانادا، گواهی information certificate را بررسی کرده و آفر خود را به بررسی رضایت بخش این گواهی مشروط کنید. 

گواهی وضعیت (estoppel or status certificate): این گواهی درواقع بسته‌ای از اسناد حقوقی است که شامل اعلامیه (declaration)، آیین‌نامه‌ها (bylaws)، قوانین (rules) است. همچنین اطلاعاتی درباره‌ی بیمه‌ی مجتمع (corporation’s insurance)، صندوق ذخیره (reserve fund) و غیره در این گواهی قید شده است. معمولا باید برای تهیه‌ی این گواهی مبلغی را به strata corporation پرداخت کنید. توجه داشته باشید که حتما شرط بررسی رضایت بخش این اسناد را به آفر خرید خود اضافه کنید. 

نکات مهم در خرید آپارتمان در ونکوور

اگر هزینه‌های شارژ ماهانه‌ی ساختمان (strata monthly fees) کم باشد، حتما به بودجه‌ی ساختمان توجه کنید. اگر بودجه‌ی ساختمان کافی نباشد، شاید در آینده از شما درخواست شود که برای تعمیرات پرهزینه مبلغ زیادی را به صورت یکجا (large lump sums) پرداخت کنید. 
پیش از ارائه‌ی آفر، با قوانین خرید آپارتمان در ونکوور کانادا آشنا شده و حتما آیین‌نامه‌های ساختمان (bylaws) را مطالعه کنید. این آیین‌نامه‌ها حقوق و تعهدات مالکان را مشخص کرده و چگونگی اداره‌ی ساختمان را تعیین می‌کند.

در آیین‌نامه‌ها مواردی مانند انتخابات و اقدامات هیئت‌مدیره، جمع‌آوری هزینه‌های شارژ ساختمان و نحوه‌ی تصویب قوانین (rules) قید شده است. بنابراین حتما آن‌ها را بررسی کنید تا ببینید آیا در آینده مشکلی برای شما به وجود می‌آید یا خیر. 

حتما پیش از خرید، به قوانین (rules) موجود در آپارتمان توجه کنید. قوانین بر روی مسائل روزانه‌ی زندگی در آپارتمان متمرکز است. به عنوان مثال، محدودیت‌هایی را درباره‌ی سر و صدا، نگهداری از حیوانات خانگی و استفاده از مشاعات ساختمان در این قوانین وجود دارد.

به این نکته توجه کنید که قوانین وضع شده در آپارتمان‌های مختلف باهم تفاوت دارند. شاید در یک مجتمع (با توجه به ماهیت corporation) قوانین سخت‌گیرانه‌ای وضع شده باشد. اما خریداران با وجود این قوانین مطمئن می‌شوند که آپارتمان مورد نظر مکانی امن، دلنشین و جذاب برای زندگی است.  
حتما پیش از خرید، صورت جلسه‌های (minutes) آپارتمان را به دقت مطالعه کنید. صورت جلسه‌ی ساختمان (minutes) اطلاعاتی مانند مشکلات اخیر ساختمان (مانند نشت آب) یا تعمیرات پرهزینه‌ی پیش رو را به شما نشان می‌دهد. در ضمن شکایت مالکان از واحدهای دیگر در صورت جلسه ثبت می‌شود. بنابراین حتما صورت جلسه‌ها را به دقت بررسی کنید تا بدانید که آیا از واحدهای مجاور به دلیل ایجاد سر و صدا یا هر مشکل دیگری شکایت شده است یا خیر.  

خرید آپارتمان در ونکوور کانادا


بیشتر بخوانید: هزینه زندگی در ونکوور 2022


بهترین مناطق ونکوور برای خرید آپارتمان

سه عامل اساسی هنگام خرید آپارتمان عبارت‌اند از: موقعیت، موقعیت و موقعیت. البته اکثر افراد معمولا هنگام خرید به واحد مورد نظر توجه بیشتری نسبت به موقعیت نشان می‌دهند. اما در نظر داشته باشید که شرایط و قیمت خرید آپارتمان در ونکوور در حال نوسان و تغییر است. حتی شاید بتوانید پس از خرید نمای آپارتمان خود را تغییر دهید.

اما منطقه‌ای که آپارتمان خود را خریداری کرده‌اید غیر قابل تغییر است. بنابراین، هنگام خرید آپارتمان در ونکوور حتما به منطقه توجه ویژه‌ای داشته باشید. زیرا موقعیت مناسب تاثیر مثبتی بر روی رشد قیمت آپارتمان در ونکوور خواهد داشت. به یاد داشته باشید که تقاضا برای خرید آپارتمان در مناطق مناسب بالا است. در نتیجه با افزایش تقاضا، قیمت آپارتمان در این مناطق ونکوور افزایش می‌یابد. 

بهترین منطقه برای خرید آپارتمان در ونکوور

البته به شما توصیه نمی‌کنیم که حتما به دنبال خرید آپارتمان در مناطق لوکس و گران باشید. بلکه به شما می‌گوییم که آپارتمان خود را در منطقه‌ای خریداری کنید که علاوه بر برآورده کردن نیازهای شما آینده‌ی رو به رشدی دارد. به عنوان مثال، اگر در یک منطقه برنامه‌ای برای ساخت مدرسه وجود داشته باشد، پتانسیل رشد آن منطقه بالا می‌رود.

زیرا نزدیکی املاک مسکونی به مدرسه باعث افزایش قیمت آن‌ها می‌شود. پس اگر می‌خواهید با خرید آپارتمان به سرمایه گذاری نیز بپردازید، حتما به برنامه‌های توسعه‌ی شهری توجه کنید تا بهترین منطقه برای خرید آپارتمان را انتخاب کنید. 
لطفا هنگام انتخاب منطقه به نیازها، خواسته‌ها و سبک زندگی خود نیز توجه کنید. اگر به این موارد توجه نکنید، حتی با خرید آپارتمان در لوکس‌ترین مناطق نیز از زندگی خود لذت نخواهید برد. هنگام انتخاب منطقه به فاصله‌ی آن تا محل کار خود دقت کنید. زیرا قطعا نمی‌خواهید زمان زیادی را برای رفتن به محل کار و برگشت به خانه تلف کنید. همچنین اگر فرزندی دارید، محله‌هایی که در نزدیکی مدارس خوشنام قرار دارند، بهترین منطقه برای شما خواهند بود. در صورتی که قصد  فروش ملک در ونکوور را دارید می‌توانید کار خود را به سرای ونکوور بسپارید.

آشنایی با روند خرید آپارتمان در ونکوور

بیشتر افراد هنگام خرید آپارتمان در ونکوور فقط به میانگین قیمت‌ها در مناطق مختلف ونکوور توجه می‌کنند. اما این عامل، معیار مناسبی برای انتخاب منطقه نیست. زیرا این قیمت فقط میانگین قیمت آپارتمان‌ها در منطقه است و از نظر ریاضیاتی می‌تواند خطای جدی داشته باشد که حتما در مقاله‌‌ای جداگانه به آن می‌پردازیم. مطمئنا در تمامی مناطق آپارتمان‌هایی با قیمت‌های کمتر و بیشتر از میانگین پیدا می‌شوند. بنابراین در تمام مناطق فرصت‌های مناسبی برای خرید کاندو (condo) وجود دارد.

خرید آپارتمان در ونکوور کانادا و انتخاب منطقه پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. با توجه به اینکه پرداخت دستمزد مشاور املاک خریدار به عهده‌ی مشاور املاک فروشنده می‌باشد و هیچ هزینه‌ی اضافه‌ای نه برای شما و نه برای فروشنده‌ی شما ندارد، قطعا به شما توصیه می‌کنیم که برای خرید آپارتمان حتما از بهترین مشاور املاک در ونکوور با تجربه استفاده کنید. مشاوران با تجربه اطلاعات جامعی درباره‌ی قیمت خرید آپارتمان در ونکوور دارند. این افراد با شرایط بازار آشنا بوده و با توجه به شرایط، نیازها و خواسته‌های شما بهترین منطقه برای خرید آپارتمان را به شما معرفی می‌کنند.

هنگام خرید آپارتمان در ونکوور کانادا حتما به فرم شفاف کننده وضعیت اجاره توجه کنید.

لیزهولد بخریم یا نخریم؟ 

لیزهولد leasehold چیست؟ ابتدا بیایید ببینیم لیزهولد leasehold چیست و بعد ببینیم که خریدن آن صلاح است یا نه؟ ملک لیزهولد leasehold property به معنی آن است که مالک، مالک خانه (کاندو، خانه ویلایی، تاون هاوس) می‌باشد، اما مالک زمینی که ملک روی آن ساخته شده است نمی‌باشد. زیرا مالک زمین، زمین را به مالک خانه اجاره داده است.

معمولا این زمین‌ها تحت تملک شهرداری، یک شرکت خاص و دانشگاه بوده و یا جزو زمین‌های محافظت شده‌ی بومیان (First Nations Reserve lands) است. به عنوان مثال، زمین‌های جنوب False Creek در نزدیکی جزیره‌ی گرنویل Granville Island و همچنین زمین‌های جنوب شرقی ونکوور در امتداد رودخانه‌ی Fraser River لیزهولد بوده و تحت مالکیت شهرداری ونکوور (City of Vancouver) است. همچنین بسیاری از زمین‌های لیزهولد در West End ونکوور تحت تملک شرکت‌های مختلف می‌باشد. 

دانلود رایگان کتاب

حالا که جواب سوال لیزهولد leasehold چیست را گرفتید، بیاید ببینیم در صورت خرید تا کی مالک یک خانه‌ی لیزهولد خواهید بود؟ اگر تصمیم به خرید ملک لیزهولد leasehold در ونکوور کانادا بگیرید، تا زمان فسخ شدن قرارداد لیز lease و یا تا زمان فروختن آن مالک خانه خواهید بود.

اگر قرارداد لیز lease منقضی شود و شما همچنان در آن خانه باشید، باید دوباره با مالک زمین به مذاکره بپردازید. اگر می‌خواهید یک ملک لیزهولد leasehold property خریداری کنید، باید حتما با جزئیات قرارداد لیز lease آشنا شوید. در این قرارداد اطلاعاتی مانند مدت زمان قرارداد، و اینکه پس از اتمام قرارداد چه می‌شود وجود دارد. به عنوان مثال، مبلغ اجاره‌ی ماهیانه و قوانین افزایش اجاره در قرارداد وجود دارد. 
مطمئنا سوال خیلی از افراد این است که آیا می‌توان برای خرید لیزهولد وام گرفت؟ خب اعطای وام به این نوع از املاک پیچیده‌تر بوده و هرچه قدیمی‌تر باشد گرفتن وام برای آن سخت‌تر و فروش آن هم سخت‌تر می‌شود. با این حال خیلی از افراد را می‌شناسم که توانسته‌اند برای خرید لیزهولد وامی با شرایط خوب و نرخ بهره‌ی مناسب دریافت کنند. 
اصولا لیزهولد برای مقطع کوتاه مثلا 5 تا 10 ساله آنهم در ساختمانی که در ده سال گذشته ساخته شده، برای کسی که نمی‌تواند Freehold بخرد یا کسی که برنامه‌ی زندگی‌اش به این است که تا آخر عمر در آن خانه بماند و با پرداخت قسط کمتر به سایر جنبه های مالی زندگی اش برسد، گزینه‌ی بدی نیست. این را هم حتما در نظر بگیرید که این خانه‌ها معمولا به اندازه Freehold رشد نمی‌کنند.


در یک مجموعه‌ کتاب چهار جلدی تمام نکات کاربردی و مواردی را که قبل از خرید یا فروش خانه در ونکوور نیاز دارید را یک جا گرد آورده‌ایم، به شکلی که از هر منبع دیگری بی نیاز باشید.

این کتاب‌ها به دو شکل کاغذی و الکترونیکی با عنوان‌های 1.راهنمای خریداران 2.راهنمای فروشندگان 3.چک لیست خریداران و 4.راهنمای مستاجران منتشر شده‌اند و لینک دانلود رایگان همه‌ی این کتاب‌ها و شماره‌های قبلی مجله را می‌توانید با کلیک در اینجا در ایمیل خود دریافت کنید و به منظور به روز نگه داشتن شما شماره‌های جدید نیز به شکل ماهیانه تقدیم‌تان خواهد شد.

شما آپارتمان در ساختمان بلند مرتبه را ترجیح می دهید یا کوتاه مرتبه؟ ترجیح می‌دهید در مرکز شهر باشید یا نواحی خلوت‌تر؟ خوشحال می‌شویم نظر خود را در پایین همین صفحه با ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید.


اگر علاقه‌مند هستید اطلاعات تکمیلی، نمودارها و آمارهای خرید و فروش محله‌ی خاصی را داشته باشید و یا تمایل به هم فکری دارید، می‌توانیم بدون هیچ الزامی گپ و گفتی داشته باشیم، خوشحال می‌شوم کمکی کنم.

شاد و سلامت باشید

محسن صانعی

(راههای ارتباط با ما)

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha


دیدگاه کاربران
امیر
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 20 دی 1401

عالی بود

مدیر سایت
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 20 دی 1401

بزرگوارید

نیما
 ارسال شده در : پنجشنبه 21 بهمن 1400

ممنون از مقاله خوبتون

محسن صانعی
 ارسال شده در : جمعه 02 دی 1401

مرسی از پیام‌تون، امیدوارم موفق باشید

مهدی زرگر
 ارسال شده در : دوشنبه 06 دی 1400

سلام ، لطفا راهنمایی برای خرید آپارتمان در ونکوور

مدیر سایت
 ارسال شده در : پنجشنبه 21 بهمن 1400

سلام. لطفا هر سوالی دارید با ما تماس بگیرید تا راهنماییتون کنیم. سپاس از شما

اشتراک :